Włochy: Pomoce domowe i opiekunowie osób starszych nie mogą pracować bez przepustki COVID-19

Włochy: Pomoce domowe i opiekunowie osób starszych nie mogą pracować bez przepustki COVID-19
Fot. Pixabay

We Włoszech pomoce domowe i opiekunowie osób starszych oraz chorych nie mogą wejść do domu swych pracodawców bez przepustki COVID-19. Taką decyzję podjął rząd, przedstawiając interpretację obowiązującego od piątku nakazu posiadania tzw. Green Pass we wszystkich miejscach pracy.

Najbardziej surowe przepisy antypandemiczne w Europie w bezpośredni sposób wpłynęły też na funkcjonowanie setek tysięcy rodzin, które korzystają z pomocy osób sprzątających im domy i opiekujących się seniorami i chorymi. W większości są to imigranci, głównie spoza Unii Europejskiej.

Rząd Mario Draghiego, odpowiadając na pytania dotyczące dekretu o wymogu przepustek sanitarnych, wyjaśnił, że osoby wykonujące taką pracę, które nie mają przepustki, wystawionej na podstawie szczepienia, wyleczenia lub testu, nie mogą pracować w prywatnych domach i muszą je opuścić, jeśli mieszkają u pracodawców.

Jak zaznaczono na stronie internetowej rady ministrów, rodzina musi w takiej sytuacji zapewnić osobie potrzebującej pomocy obecność innego opiekuna.

O tych decyzjach rządu pisze we wtorek dziennik „Corriere della Sera”.

We Włoszech szczepienia zakończyło ponad 81 procent ludności. Ci, którzy nie zaszczepili się, muszą regularnie poddawać się odpłatnym testom na obecność koronawirusa.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email