Wiceszef MZ: Pod koniec października możliwe przekroczenie 5 tys. zakażeń dziennie

Wiceszef MZ: Pod koniec października możliwe przekroczenie 5 tys. zakażeń dziennie
Fot. Pixabay

Wiceszef MZ Waldemar Kraska poinformował, że pod koniec października możliwe jest przekroczenie liczby 5 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Najgorsza sytuacja panuje w woj. podlaskim i lubelskim, ale na razie nie ma planów, by wprowadzać tam dodatkowe obostrzenia.

W rozmowie na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia wiceszef MZ przyznał, że pod koniec października możliwe jest „zdecydowane przekroczenie” liczby 5 tys. nowych zakażeń dziennie, co oznacza szybszy wzrost zakażeń, niż zakładały dotychczasowe prognozy.

Jak przekazał, współczynnik reprodukcji wirusa dla Polski wynosi 1,31, natomiast dla województwa podlaskiego – 1,47, a dla lubelskiego – 1,41. – To ściśle koreluje z tym, ile osób zaszczepiło się w tych województwach – powiedział. Podkreślił, że właśnie w tych regionach mamy największą liczbę łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 oraz największą liczbę osób, które uległy zakażeniu.

Na razie wiceminister wykluczył wprowadzanie tam dodatkowych obostrzeń. – Bardzo szczegółowo przyglądamy się sytuacji epidemiologicznej. Jeśli będziemy mieli sygnały z miejscowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, takie decyzje będą podjęte. Na dzisiaj nie ma takiej potrzeby, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna – poinformował.

Pytany o ewentualne zamknięcie cmentarzy Kraska odparł, że rząd nie planuje wprowadzać obostrzeń na terenie całego kraju, a raczej reagować „punktowo”, w zależności od sytuacji w danym powiecie. Jak podkreślił, 98 proc. nowych zakażeń to osoby, które nie przyjęły szczepionki przeciwko wirusowi. (PAP)

Sonia Otfinowska
Print Friendly, PDF & Email