Warszawa: Zbiórka na zabezpieczenie budynku cerkwi w Andrijiwce

Warszawa: Zbiórka na zabezpieczenie budynku cerkwi w Andrijiwce
Fot. Pixabay

Zabezpieczenie przed zimą cerkwi w ukraińskiej Andrijiwce to jedno z pilnych zadań w ramach ochrony zabytkowych i ważnych obiektów podczas wojny. W wyniku ostrzału cerkiew straciła okna. Zbiórka na zakup nowych trwa do końca listopada. Akcja Fundacji BRDA wspierana jest przez Dom Odbudowy Ukrainy działający przy Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Andriivka jest XVIII-wieczną wsią w obwodzie dniepropietrowskim. W 1902 roku wybudowano w niej cerkiew, która jest nie tylko zabytkiem, ale również miejscem ważnym dla lokalnej społeczności. Sama wieś była celem licznych ostrzałów artyleryjskich. Pomimo znacznych zniszczeń infrastruktury, mieszkańcy wciąż ofiarowują się jako wolontariusze, regularnie wspierając walczących. Ludzie przychodzą do świątyni nie tylko, aby się modlić ale także np. wyrabiać sieci maskujące. To w cerkwi organizowana jest oddolna pomoc humanitarna, zbierane są fundusze na samochody dla ukraińskiego wojska, dary dla osób przesiedlonych, spod cerkwi odjeżdżają żołnierze na front.

Montaż okien pozwoli zabezpieczyć ważny element dziedzictwa kulturowego szczególnie zagrożonego podczas wojny. Ta niezbędna inwestycja wesprze społeczność w trudnej wojennej codzienności, dając otuchę, że nie pozostają w niej sami.

Organizatorem zbiórki jest Fundacja BRDA, z którą m.st. Warszawa ma podpisane porozumienie o współpracy. Akcja współorganizowana jest przez Dom Odbudowy Ukrainy. To platforma działająca przy Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków powołana przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Jej celem jest pomoc w ochronie i przywracaniu dziedzictwa historycznego Ukrainy. Działalność obejmuje trwałą współpracę pomiędzy polskimi specjalistami ds. ochrony zabytków, a ukraińskimi miastami, mającą na celu dostarczenie informacji i wsparcia dla sektora ochrony zabytków w Ukrainie. Celem programu jest również pomoc miastom w procesie wpisywania ich zabytków na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także wsparcie w odbudowie kulturowego i historycznego dziedzictwa ukraińskich miast, które ucierpiały w wyniku działań wojennych, eliminując zniszczenia i uszkodzenia.

W tym roku zostały zorganizowane trzy transporty generatorów, osuszaczy i pomocy humanitarnej. Więcej o Domu Odbudowy Ukrainy – KLIKNJ TU.

Link do zbiórki: KLIKNIJ TU.

UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email