W Gliwicach ruszył kolejny duży punkt pobierania wymazów

W Gliwicach ruszył kolejny duży punkt pobierania wymazów
Fot. Pixabay

Nawet tysiąc wymazów dziennie może pobierać personel punktu pobierania wymazów w kierunku SARS-CoV-2, uruchomiony w poniedziałek na parkingu przy hali Arena Gliwice przez tamtejszy Szpital Miejski nr 4.

To drugi tak duży punkt uruchomiony w ostatnich dniach w woj. śląskim w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. W piątek całodobowy punkt uruchomiono w Katowicach.

– Jesteśmy gotowi do przeprowadzania tysiąca badań dziennie, a punkt będzie czynny siedem dni w tygodniu, co na pewno stanie się ułatwieniem nie tylko dla mieszkańców Gliwic, ale także całego regionu – powiedział prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Przemysław Gliklich.

Z badań RT-PCR w punkcie przy Arenie będą mogły skorzystać osoby mające skierowanie w ramach NFZ. Procedury będą wykonywane codziennie od 10:00 do 20:00. Dogodny wjazd dla wszystkich zainteresowanych jest od strony ulicy Kujawskiej.

Uruchomienie punktu to efekt współpracy Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim, Narodowym Funduszem Zdrowia, gliwickim magistratem, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach i z żołnierzami 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na test każdy może sam zapisać się online, a wynik można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta.

Liczba punktów wymazowych w woj. śląskim zwiększa się z 60 do ponad 80. W ostatnich dniach uruchomiono kolejne m.in. w Żywcu, Żorach, Rudzie Śląskiej, Zawierciu i w Łaziskach.

W ubiegłym tygodniu w woj. śląskim kilkakrotnie notowano najwyższe w pandemii dobowe liczby zakażeń. Minionej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 5,5 tys. osób. Zmarło 11 osób, wszystkie cierpiały też na choroby współistniejące.

Wykonano 15 603 testy, pozytywny wynik dały 6388. W szpitalach nie brakuje na razie miejsc dla chorych na COVID-19. Na 3208 łóżek zajęte są 1802, a na 240 miejsc respiratorowych chorzy zajmują 127. (PAP)

Anna Gumułka
Print Friendly, PDF & Email