UE zamówi kolejne 150 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna

UE zamówi kolejne 150 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna
Fot. Pixabay

Unia Europejska zdecydowała się skorzystać z opcji zakupu 150 mln dodatkowych dawek szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna – poinformowała we wtorek Komisja Europejska. Zakupione preparaty dotrą do państw UE w 2022 r.

W lutym br. występująca w imieniu wszystkich państw członkowskich KE podpisała kontrakt z Moderną na 300 mln dawek substancji. Od razu zakupiono 150 mln dawek, które mają być dostarczone do końca 2021 r., nabycie kolejnych 150 mln zostało zapisane jako opcja.

Jeszcze w 2020 r. podpisano umowę na dostawę 160 mln dawek preparatu Moderny. UE w sumie zakupiła więc 460 mln porcji produkowanej przez amerykańską firmę szczepionki.

Najnowsza umowa przewiduje możliwość dostarczenia szczepionek dostosowanych do nowych wariantów koronawirusa, a także preparatów przeznaczonych dla dzieci i dawek przypominających – czytamy w informacji KE. Kontrakt zakłada również ewentualność odsprzedania lub podarowania szczepionek innym państwom. Zakupione preparaty zostaną dostarczone w 2022 r.

– Zabezpieczamy 150 mln dodatkowych dawek szczepionek. Zadbaliśmy, by kontrakt był elastyczny, co pozwoli nam nabyć szczepionki przeciw COVID-19 nowej generacji, które są skuteczne przeciwko wariantom – podkreśliła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

W sumie UE podpisała kontrakty zabezpieczające 4,4 mld dawek szczepionek od sześciu producentów. Preparaty firm BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson są już dopuszczone do obrotu przez Europejską Agencję Leków (EMA) i stosuje się je w krajach Unii. Szczepionki produkowane przez CureVac i Sanofi/GSK nie zostały dotąd zaaprobowane przez EMA. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email