Szef samorządu lekarskiego apeluje do uczniów i rodziców o szczepienie się przeciw COVID-19

Szef samorządu lekarskiego apeluje do uczniów i rodziców o szczepienie się przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się z apelem do uczniów i rodziców o szczepienie się przeciw COVID-19. Pandemia zaburzyła edukację i dorastanie wśród rówieśników. Szczepienia to sposób, by nie dopuścić m.in. do ponownego zamknięcia szkół – wskazał.

W liście skierowanym do uczniów prezes NRL ocenił, że ostatni rok zdalnej nauki był dla nich ciężki. – Pandemia zaburzyła nie tylko Waszą edukację, ale też dorastanie wśród rówieśników. Koronawirus, uśpiony przez lato, wciąż stanowi zagrożenie dla Waszej swobody – wskazał.

– Możecie nie dopuścić do ponownego zamknięcia szkół. Możecie zadbać o to, że będziecie mogli bezpiecznie wychodzić po zajęciach ze znajomymi czy wyjeżdżać na obozy lub wycieczki. Odpowiedzią są szczepienia – zaznaczył szef lekarskiego samorządu.

Zwrócił się do uczniów, aby porozmawiali z rodzicami oraz opiekunami i wyjaśnili, że nie mogą pozwolić na kolejną izolację, że chcą normalnie dojrzewać.

– Od szczepień zależy nie tylko Wasze zdrowie czy bezpieczeństwo Waszych bliskich i przyjaciół, ale też Wasz rozwój oraz przyszłość. Macie głos – podkreślił w piśmie skierowanym do młodych ludzi.

W liście do rodziców prof. Matyja zaakcentował z kolei, że zdrowie i życie dzieci jest w ich rękach. – To zdanie nabiera jeszcze większego znaczenia ze względu na niemalejące zagrożenie nadejścia czwartej fali koronawirusa – podkreślił. Wskazał, że poprzednia była tragiczna w skutkach.

– Zdaję sobie sprawę, że zaufanie do szczepień buduje się latami, ale to właśnie szczepienia pozwoliły nam zwalczyć ostatni atak pandemii, a kilkadziesiąt lat temu inne poważne choroby zakaźne. Bez nich byłoby to niemożliwe – podkreślił.

Prezes NRL zauważył, że obecnie pandemia wyhamowała dzięki sprzyjającej letniej aurze. Ma ona jednak – jak zaznaczył – charakter cykliczny.

Szef lekarskiego samorządu zaznaczył, że odczyny poszczepienne występują rzadko. Stanowią wyjątki i są niczym w porównaniu z powikłaniami po zachorowaniu na COVID-19. To ich powinniśmy się obawiać, bo to one mają wpływ na jakość życia, a rekonwalescencja jest ciężka i długa.

– Zobaczcie, jak na rozwój Waszych dzieci wpłynęło zamknięcie szkół. Ucierpiały na tym ich edukacja i dojrzewanie. Przypomnijcie sobie ich zdalną naukę i własną pracę z domu. To Wy podejmujecie decyzję o zaszczepieniu Waszych niepełnoletnich dzieci. Podejmijcie tę, dzięki której ich przyszłość, nasza przyszłość, będzie bezpieczna – napisał prezes NRL.

Zaapelował do rodziców o szczepienie siebie i dzieci, by wszyscy mogli wrócić do normalności i swobodnego życia. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email