Szef Rady Europejskiej idzie na kwarantannę. Szczyt UE przełożony

Szef Rady Europejskiej idzie na kwarantannę. Szczyt UE przełożony
Fot. Pixabay

Szef Rady Europejskiej Charles Michel miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, dlatego musi zostać objęty kwarantanną. Jego rzecznik poinformował, że Belg zdecydował się przenieść zaplanowany na czwartek i piątek szczyt UE na początek przyszłego miesiąca.

– Przewodniczący Rady Europejskiej dowiedział się dzisiaj, że oficer ochrony, z którym był w bliskim kontakcie na początku zeszłego tygodnia, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Przewodniczący jest regularnie badany. Jego wczorajszy test dał negatywny wynik. Szanując przepisy belgijskie, od dziś poszedł na kwarantannę – napisał na Twitterze rzecznik Michela Barend Leyts.

W związku z tym szczyt unijny z 24 i 25 września, został przełożony na 1 i 2 października.

Według nieoficjalnych informacji PAP gabinet Michela nie został objęty kwarantanną, bo pracujący w nim urzędnicy nie byli „w bliskim kontakcie” z zakażonym funkcjonariuszem ochrony.

Szefowie państw i rządów krajów unijnych mieli zjechać w czwartek na dwudniowy, nadzwyczajny szczyt do Brukseli, by m.in. przeprowadzić strategiczną dyskusję na temat Turcji. Działania tego kraju we wschodniej części Morza Śródziemnego są niepokojące zwłaszcza dla Grecji i Cypru, które domagają się solidarności unijnej.

Jedną z kwestii, którą Rada Europejska miała się zajmować, są też sankcje wobec przedstawicieli reżimu na Białorusi, odpowiedzialnych za represje i fałszerstwa wyborcze. Decyzja w tej sprawie jest blokowana przez Cypr, który domaga się działań UE wobec Ankary.

Turcja prowadzi odwierty w poszukiwaniu podmorskich złóż ropy i gazu u wschodnich i zachodnich wybrzeży Cypru w imieniu Republiki Tureckiej Cypru Północnego. Uznawane na arenie międzynarodowej władze cypryjskie, które również zgłaszają roszczenia do tych wód, uważają te wiercenia za nielegalne, ale Ankara nie zgadza się z tymi zarzutami. Również rząd Grecji traktuje te tureckie działania jako naruszenie suwerenności Cypru.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email