Seniorki z Łodzi z pomocą dla noworodków. Uszyły kocyki na inkubatory

Seniorki z Łodzi z pomocą dla noworodków. Uszyły kocyki na inkubatory
Fot. UM Łódź

Niezwykła inicjatywa seniorek z Łodzi. Jako pierwsze w Polsce będą szyć kocyki i ośmiorniczki na inkubatory dla noworodków, które potrzebują specjalnej opieki na oddziale neonatologicznym.

Seniorki uczęszczające na zajęcia w Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Rzgowskiej 170 postanowiły pomóc wcześniakom, które ze względu na swój stan zdrowia, muszą przebywać w inkubatorach. Uczestniczki będą szyć specjalne kocyki na inkubatory. Dzieci będące pod aparaturom są narażone na wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest ostre światło ze szpitalnych lamp. Może ono spowodować ślepotę u noworodka. Dlatego tak koniecznym jest, by inkubator odpowiednio zabezpieczyć. Do tego celu używa się specjalnych kocyków. Muszą one być dopasowane do rozmiarów urządzenia, by mogły je całkowicie zakryć. Dodatkowo muszą być ergonomiczne, nie mogą utrudniać lekarzowi dostępu do dziecka. Seniorki wpadły na jeszcze jeden pomysł. Do każdego kocyka doszyją kieszonkę, do której rodzice będą mogli włożyć obrazek, albo zdjęcie dla dziecka.

Nie tylko kocyki

Nie tylko kocyki są potrzebne. Uczestniczki będą szyć również pluszowe ośmiorniczki, które pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim odciągają rączki noworodka od wenflonów. Organizm wcześniaka jest bardzo delikatny. Wyrwanie przez niego aparatury może doprowadzić do nieodwracalnych zaburzeń ciała oraz chorób. Po drugie zabawka gwarantuje bliskość, której małe dziecko tak bardzo potrzebuje. Wiele wcześniaków jest w ciężkim stanie zdrowotnym. Z tego powodu nie jest wskazane, by rodzice mieli kontakt fizyczny z noworodkiem. Ośmiorniczka daje możliwość przyzwyczajenia się dziecka z zapachem rodziców. Wystarczy, że mama bądź tata będą nosić ze sobą zabawkę. Wykorzystanie pluszaków na oddziale neonatoligcznym jest nową praktyką w świecie medycyny, która zdobywa coraz większą popularność wśród lekarzy.

– Mamy doświadczenie w szyciu. Od lat angażujemy się w akcję tworzenia maskotek ze skarpetek, guziczków i puchu. Przekazujemy je dzieciom, które święta bożego narodzenia spędzają w szpitalach. Teraz chcemy zaangażować się w pomoc wcześniakom. Cieszę się, że mogę im pomóc w taki sposób w jaki lubię. Kocyki i ośmiorniczki na pewno przydadzą się w szpitalu – mówiła uczestniczka z CZAS-u przy ul. Rzgowskiej 170.

Fundacja MatkoweLove z pomocą

Inicjatywa nie odbyłaby się, gdyby nie łódzka Fundacja MatkoweLove. Od lat pomaga wcześniakom i ich rodzicom. Przekaże ona seniorkom potrzebne materiały do uszycia kocyków i ośmiorniczek. Akcesoria zostaną przekazane łódzkim szpitalom, ale chętnych na produkty naszych seniorek jest znacznie więcej. Szpitale w Poznaniu oraz Bydgoszczy również potrzebują zabawek i kocyków. Co dziesiąte urodzone dziecko jest wcześniakiem. Zapotrzebowanie jest naprawdę duże. Pierwsze materiały uszyte przez seniorki zostaną przekazane łódzkim szpitalom już w połowie lutego.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email