Rząd Słowacji przedłuża stan wyjątkowy mimo poprawy sytuacji epidemiologicznej

Rząd Słowacji przedłuża stan wyjątkowy mimo poprawy sytuacji epidemiologicznej
Fot. Pixabay

Rząd słowacki zdecydował w poniedziałek wieczorem, że przedłuża stan wyjątkowy do 28 maja br. Godzina policyjna nadal będzie obowiązywać, ale zostanie skrócona o godzinę i będzie się rozpoczynać o 21:00.

Stan wyjątkowy na Słowacji obowiązuje nieprzerwanie od października 2020 r. Decyzję rządu będzie jeszcze musiał zatwierdzić parlament.

Stan wyjątkowy oznacza m.in. zakaz zgromadzeń i ograniczenia w podróżowaniu. Pozwala władzom na zakup bez przetargów niezbędnych materiałów oraz stosowanie nakazów pracy w służbie zdrowia.

Stan wyjątkowy został przedłużony mimo poprawy sytuacji epidemicznej. Liczba osób hospitalizowanych w związku z koronawirusem zmniejszyła się do około 1600 pacjentów. Jeszcze na początku marca br. w szpitalach przebywało ponad 4 tys. osób z chorobą COVID-19 lub podejrzewanych o nią.

Pierwsze poważne złagodzenie restrykcji obowiązujących w kraju rząd wprowadził w minionym tygodniu, zezwalając, w ścisłym reżimie sanitarnym, na otwarcie sklepów, hoteli i innych obiektów noclegowych. Otwarte zostały szkoły. Od poniedziałku działają ogródki i tarasy w kawiarniach i restauracjach oraz centra fitness.

Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email