Rosja: Liczba zakażeń koronawirusem od początku pandemii przekroczyła 7 milionów

Rosja: Liczba zakażeń koronawirusem od początku pandemii przekroczyła 7 milionów
Fot. Pixabay

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji od początku pandemii sięgnęła w niedzielę 7 012 599, po wykryciu w ciągu minionej doby 18 645 nowych przypadków. Próg 6 mln w Rosji przekroczono 20 lipca. Najnowsze dane podał w niedzielę sztab rządowy ds. walki z epidemią.

Według oficjalnych statystyk zmarło w Rosji od początku epidemii około 187 tys. chorych na COVID-19. W ciągu minionej doby zarejestrowano 793 zgony.

W ostatnich tygodniach dobowy przyrost zakażeń ustabilizował się w kraju na poziomie około 18 tysięcy. Jednak nadal liczba zakażeń jest dość spora, za co – zdaniem władz – odpowiedzialny jest wariant Delta koronawirusa. Wysoka jest też śmiertelność: 28 sierpnia odnotowano najwyższą od początku pandemii liczbę zgonów – 820 w ciągu doby.

Sztab rządowy uwzględnia w statystyce zgonów przypadki, gdy koronawirus był bezpośrednią przyczyną śmierci pacjenta. Zarazem, w ciągu pierwszego półrocza bieżącego roku zmarło w Rosji ponad 16 proc. więcej ludzi, niż przed rokiem. Wielu ekspertów jest zdania, że za ten wzrost umieralności w praktyce odpowiada koronawirus.

Kolejny wzrost zachorowań na COVID-19 oczekiwany jest jesienią – ostrzegła niedawno naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa. Podkreśliła, że co roku, gdy w drugiej dekadzie września Rosjanie wracają z urlopów i zaczynają działać szkoły, rośnie zasięg infekcji wirusowych.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
Print Friendly, PDF & Email