PSP: Strażacy pomogli w dotarciu do punktów szczepień ponad 7 tys. osób

PSP: Strażacy pomogli w dotarciu do punktów szczepień ponad 7 tys. osób
Fot. Pixabay

Od początku ogólnopolskiej akcji szczepień przeciwko COVID-19 druhowie ochotniczych straży pożarnych oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej pomogli w transporcie ponad 7 tys. osób – poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP. Dodał, że najwięcej osób przewieziono do tej pory na Mazowszu.

Z danych przekazanych przez Komendę Główną PSP wynika, że od 18 stycznia, kiedy z transportu do punktów szczepień skorzystały pierwsze osoby, strażacy pomogli dostać się do punktów szczepień 7 132 osobom wykonując łącznie 6 386 transportów.

Najwięcej osób potrzebujących pomocy przewieziono w województwie mazowieckim – ponad 1 tys. osób – co stanowi jedną siódmą wszystkich przewiezionych. W dalszej kolejności jest województwo śląskie – ok. 500 osób oraz wielkopolskie – ok. 400 osób.

W ostatnim tygodniu – od 26 lutego do 5 marca 2021 roku – w całym kraju strażacy zrealizowali 1 016 transportów, a do punktów szczepień przeciwko COVID-19 przewieziono 1 088 seniorów.

Jak zaznaczył mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP, w działania zaangażowane są jednostki ochotniczych straży pożarnych, które realizują około 90 proc. wszystkich transportów do punktów szczepień.

W ramach Narodowego Programu Szczepień strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień przeciw COVID-19 osobom, które nie mają możliwości dotarcia we własnym zakresie. Przedsięwzięcie prowadzone jest we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Gminy wyznaczają zapotrzebowanie na transport i przekazują informację do komend powiatowych i miejskich PSP, które dysponują ochotnicze straże pożarne, do wskazanych przez koordynatorów gminnych adresów zamieszkania seniorów.

Jak informowała wcześniej PSP, udział w akcji zadeklarowało 12 tys. jednostek OSP, tj. ponad 200 tys. druhów ochotników oraz kilka tys. strażaków PSP, którzy koordynują działania.

Strażacy włączyli się także w akcję informacyjną na temat szczepień oraz profilaktyki COVID-19. Pod numerem telefonu 989 można uzyskać dostęp do bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. (PAP)

Marcin Chomiuk
Print Friendly, PDF & Email