Prof. Krzysztof Simon odebrał Medal 75-lecia misji Jana Karskiego

Prof. Krzysztof Simon odebrał Medal 75-lecia misji Jana Karskiego
Fot. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon odebrał we wtorek we Wrocławiu Medal 75-lecia misji Jana Karskiego. Ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego został uhonorowany za wkład w walkę z pandemią koronawirusa.

Prof. Simon, który jest też dolnośląskim wojewódzkim konsultantem w dziedzinie chorób zakaźnych, został uhonorowany Medalem 75-lecia misji Jana Karskiego w styczniu. Odznaczenie zostało mu jednak wręczone dopiero we wtorek na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

– Jego głos nie pozwala na obojętność i jest zrozumiały dla wszystkich. Jest to głos mocny, często wstrząsający, ale wnoszący w sytuację walki ze śmiertelnym wrogiem nie tylko wiedzę medyczną, ale również ład moralny – brzmi uzasadnienie decyzję o przyznaniu medalu prof. Simonowi.

Towarzystwo Jana Karskiego w informacji przekazanej wcześniej PAP zwróciło też uwagę, że „w bezprecedensowym czasie pandemicznym, kiedy wymieralność społeczeństwa polskiego osiągnęła poziom nieznany od czasu okupacji oraz szkodliwego chaosu w zwalczaniu plagi koronawirusowej postawy i świadectwa rozumu, wiedzy i poświęcenia są bezcenne”. Podkreślono przy tym, że dostarcza ich w sposób budzący wielki szacunek nagrodzony.

Zaznaczono też, że misja prof. Simona w wojnie z koronawirusem przypomina Towarzystwu Jana Karskiego misję Karskiego podczas II wojny światowej. – Zaś znamienna wypowiedź profesora: „Przecież mamy do czynienia z epidemicznym Holocaustem, idziemy na zwarcie ze śmiercią. Niestety, na razie takich dobitnych działań nie widzę” – brzmi podobnie do dramatycznych apeli patrona tego Medalu sprzed siedemdziesięciu pięciu z górą lat – wskazano w uzasadnieniu przyznania odznaczenia.

Według Towarzystwa Jana Karskiego pozycja, jaką odgrywa prof. Krzysztof Simon w walce z pandemią i autorytet wśród rodaków są porównywalne z rolą profesora Anthony’ego Fauciego w Stanach Zjednoczonych. – Dzięki takim ludziom społeczeństwa w dźwiganiu tragedii zarazy mogą nie czuć się opuszczone – podkreślono w uzasadnieniu.

Prof. Simon dziękując we wtorek za wyróżnienie podkreślił, że wykonuje swoją pracę jako „zwykły lekarz-dydaktyk, profesor medycyny i pasjonat”. – Bo to, czym się zajmuję, jest dla mnie pasją. Moja walka z epidemią jest walką z ciemnogrodem i złem, który nas otacza. Narzuciliśmy pewne standardy leczenia w naszym kraju, co zaowocowało poprawą stanu zdrowotnego pacjentów – powiedział lekarz.

Dodał, że dzięki gronu licznych współpracowników, osób wspierających oraz „bardzo dobrej współpracy z politykami różnych opcji” udało się „przetrzymać pierwszy etap uderzenia, kiedy nie było niczego poza strojami ochronnymi”. – Z epidemią damy sobie radę. Zachęcam państwa do przestrzegania zaleceń rządowych, zachęcam do wytrwałości, do szczepień i do zachowania zdrowego rozsądku – powiedział prof. Simon.

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego został zaprojektowany przez artystę Janusza Kapustę z Nowego Jorku, a wybity przez medaliera Wiesława Kuleja. Emisja odznaczenia liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy. Pierwszym wyróżnionym był papież Franciszek, któremu medal wręczył w Watykanie kardynał Stanisław Dziwisz. Lista uhonorowanych obejmuje prezydentów Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela – Andrzeja Dudę, Donalda Trumpa i Reuvena Riwlina. Otrzymali go hierarchowie polskiego Kościoła – kardynał Stanisław Dziwisz i kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup Tadeusz Pieronek. Medal otrzymała także bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, z którą związana była część konspiracyjnej działalności okupacyjnej Jana Karskiego. (PAP)

Piotr Doczekalski, PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email