Portugalia: Rząd luzuje restrykcje, certyfikat szczepionkowy tylko na granicach

Portugalia: Rząd luzuje restrykcje, certyfikat szczepionkowy tylko na granicach
Fot. Pixabay

Rząd Portugalii zatwierdził w czwartek nowe przepisy, które znoszą szereg restrykcji sanitarnych związanych z COVID-19. Jedną z najważniejszych zmian jest ograniczenie obowiązku posiadania dokumentu potwierdzającego szczepienia przeciwko koronawirusowi tylko do osób przekraczających granicę.

Jak powiedziała podczas konferencji prasowej w Lizbonie rzeczniczka rządu Mariana Vieira da Silva, luzowanie restrykcji jest efektem szybko spadającej liczby dobowych zakażeń oraz pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach.

Według czwartkowych informacji rządu podczas minionych 24 godzin w Portugalii potwierdzono 16,4 tys. zakażeń oraz 42 zgony.

Vieira da Silva ogłosiła, że nowe przepisy „wejdą w życie w najbliższych dniach”, gdyż już w czwartek trafią do podpisu prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy.

Zgodnie z nową regulacją posiadanie dokumentu potwierdzającego przejście pełnego procesu szczepień dotyczyć będzie tylko osób przekraczających portugalską granicę. Dotychczas obowiązywał on m.in. w lokalach rozrywki i rekreacji, a także podczas masowych imprez, w tym w salach koncertowych. W placówkach tych nie będzie też już wymagany negatywny test na obecność koronawirusa.

Na podstawie zatwierdzonych w czwartek przepisów zniesiona została rekomendacja rządu do pracy w formie zdalnej, a także limity w liczbie klientów w placówkach handlowych. Władze Portugalii zniosły też nakaz przejścia kwarantanny przez osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email