Portugalia: Najwięcej zaszczepionych osób wśród państw UE

Portugalia: Najwięcej zaszczepionych osób wśród państw UE
Fot. Pixabay

Władze Portugalii zaszczepiły przeciwko COVID-19 największą liczbę ludności wśród państw Unii Europejskiej w przeliczeniu na liczbę populacji kraju, wynika z danych ministerstwa zdrowia przedstawionych w środę w parlamencie.

Jak poinformował Valter Fonseca z ogólnokrajowego zespołu ds. szczepień, przewodzenie Portugalii w skali UE jest efektem masowych szczepień przeprowadzanych we wszystkich dystryktach kraju w drugim kwartale 2021 r.

Dodał, że wysoka liczba osób zaszczepionych przyczyniła się do spadających od kilku tygodni dobowych zakażeń koronawirusem.

Z danych resortu zdrowia Portugalii wynika, że do wtorkowego wieczora w tym 10-milionowym kraju zaszczepiono jedną dawką ponad 85 proc. obywateli.

Ministerstwo Zdrowia sprecyzowało, że pełny proces szczepień zakończyło już 78 proc. obywateli. Zapowiedziało, że już w drugiej połowie września odsetek ten wyniesie 85 proc.

Według lizbońskiego dziennika „Expresso” Portugalia jeszcze we wrześniu br. powinna stać się krajem o największym odsetku zaszczepionych osób w przeliczeniu na ogół populacji.

– Nastąpi to już za kilka dni. (…) Już teraz odsetek osób zaszczepionych wśród wszystkich obywateli Portugalii, którzy ukończyli 25. rok życia przekracza 92 proc. – napisał „Expresso”.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email