Opolskie: Wykonano ponad dwa i pół tysiąca szczepień w domach pacjentów

Opolskie: Wykonano ponad dwa i pół tysiąca szczepień w domach pacjentów
Fot. Pixabay

Specjalne punkty wyjazdowe, które szczepią osoby w ich domach, wykonały na terenie województwa opolskiego już 2530 szczepień – powiedziała PAP Barbara Pawlos, rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu.

W województwie opolskim zorganizowano trzy wyjazdowe punkty szczepień. Ich celem jest dotarcie do tych pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Koszty funkcjonowania zespołów wyjazdowych pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Do tej pory na Opolszczyźnie wykonano 2530 szczepień w domach pacjentów na łączną kwotę 348 485 zł. Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych – wyjaśnia Barbara Pawlos.

Opolski NFZ przypomina, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989. Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Jeśli pacjent lub jego opiekun skontaktują się z punktem wyjazdowym, ten skieruje takiego pacjenta lub opiekuna w pierwszej kolejności do POZ lub pielęgniarki opieki długoterminowej, ponieważ to właśnie lekarz POZ lub pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

Ze strony pacjenta formalności ograniczają się do poinformowania swojej poradni POZ lub pielęgniarki długoterminowej o chęci przyjęcia szczepionki. Dalsze działania są po stronie placówek medycznych, które ustalają, czy pacjent ma skierowanie do szczepienia. Następnie wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.

O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu.

Za wyjazd na szczepienie pacjenta w domu Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 zł. Stawka dotyczy mobilnych zespołów szczepiących, które działają przy punktach stacjonarnych, i wyjazdowych punktów szczepień. Dla pacjenta szczepienie w domu jest bezpłatne. (PAP)

Marek Szczepanik
Print Friendly, PDF & Email