ONZ kupi lek steroidowy dla 4,5 mln chorych na COVID-19 w biedniejszych krajach

ONZ kupi lek steroidowy dla 4,5 mln chorych na COVID-19 w biedniejszych krajach
Fot. Pixabay

UNICEF oraz dwie organizacje pomocowe Wellcome i UNITAID ogłosiły w piątek, że porozumiały się w sprawie zakupu deksametazonu – steroidowego leku, który okazał się skuteczny w leczeniu COVID-19 – dla 4,5 mln osób z tą chorobą w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Według wspólnego oświadczenia UNICEF negocjuje złożenie zamówienia w ramach porozumienia prowadzonego przez UNITAID i Wellcome, które jest częścią planu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mającego przyspieszyć dostęp do leków.

– Dzięki temu zakupowi chcemy zapewnić krajom o niskim i średnim dochodzie równy dostęp do leczenia COVID-19, poprzez ten ratujący życie lek deksametazon, i zapobiec jego niedoborom, które mogą wynikać z wysokiego popytu w innych częściach świata – powiedział pełniący obowiązki dyrektora wykonawczego UNITAID Philippe Duneton.

Ponad dwa tygodnie temu brytyjscy naukowcy ogłosili po zakończeniu badań klinicznych, że lek steroidowy deksametazon zmniejsza o jedną trzecią śmiertelność wśród najciężej chorych pacjentów z COVID-19. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oznajmili, że terapia tym lekiem pokazała „jasne i znaczące efekty” w zapobieganiu śmierci pacjentów wymagających pomocy w oddychaniu.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email