Ogłoszono nabór do programu Polskie Powroty skierowanego do naukowców

Ogłoszono nabór do programu Polskie Powroty skierowanego do naukowców
Fot. Polina Tankilevitch / Pexels

Najlepsi polscy naukowcy, którzy rozwinęli swoje kariery poza granicami kraju mogą skorzystać z programu Polskie Powroty. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła kolejny nabór we wtorek.

Celem Polskich Powrotów NAWA jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych. Finansowanie w ramach programu obejmuje wynagrodzenie dla powracającego naukowca, członków grupy projektowej oraz osoby zapraszającej, a także koszty przesiedlenia powracającego naukowca. W programie Polskie Powroty naukowcy otrzymują stabilne zatrudnienie w polskich jednostkach naukowych.

– Dzięki Polskim Powrotom NAWA najzdolniejsi naukowcy zyskują warunki na poziomie porównywalnym z tymi, jakie mieli w renomowanych, zagranicznych ośrodkach. I nie chodzi tylko o kwestie wynagrodzenia, ale także np. możliwość utworzenia własnej grupy projektowej. Dzięki temu mogą realizować własne, odważne i często przełomowe pomysły badawcze. Z kolei polskie uczelnie wzmacniają swoją pozycję i rozpoznawalność na świecie, zatrudniając naukowców, którzy już dali się poznać w międzynarodowym środowisku akademickim i badawczym – zaznaczyła cytowana w komunikacie dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska.

W tym roku pojawiła się nowość w programie – w odpowiedzi na zgłoszone przez naukowców zapotrzebowanie, NAWA wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju otwierają możliwość aplikowania o grant startowy, finansowany przez NCBR dla laureatów Polskich Powrotów, którzy zaplanują projekty w obszarze badań aplikacyjnych i prac rozwojowych.

– Wsparcie dla jednego naukowca może wynieść nawet 400 000 zł. Liczę, że działanie to przyczyni się do powstawania przełomowych rodzimych rozwiązań, które znajdą zastosowanie w gospodarce – dodał cytowany w komunikacie p.o. dyrektora NCBR dr Remigiusz Kopoczek.

Do tej pory dzięki Polskim Powrotom finansowanie swoich badań uzyskało 63 naukowców. Laureaci programu to badacze z uznanym dorobkiem, którzy na polskie uczelnie wrócili z ośrodków akademickich i badawczych z takich krajów, jak Australia, Austria, Belgia, Chiny, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Korea Południowa, Niemcy, Oman, Singapur, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy. Niektórzy z nich wcześniej prowadzili swoje badania m.in. na University of Oxford, King’s College London czy Yale University. Teraz zamienili je na uczelnie i instytuty naukowo-badawcze w Polsce.

Nabór wniosków jest prowadzony od 9 maja do 25 lipca 2022 r., do godz. 15:00. Szczegółowe informacje na stronie: nawa.gov.pl.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
Print Friendly, PDF & Email