Niedzielski: Nie ma jednolitego stanowiska ws. skrócenia okresu ważności certyfikatów Covid

Niedzielski: Nie ma jednolitego stanowiska ws. skrócenia okresu ważności certyfikatów Covid
Fot. Pixabay

Nie ma jeszcze jednolitego stanowiska krajów UE w sprawie propozycji Komisji Europejskiej skrócenia ważności certyfikatów Covid – poinformował we wtorek dziennikarzy w Brukseli minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister bierze udział w Brukseli w posiedzeniu Rady UE. Rozmowy dotyczą m.in. unijnych certyfikatów Covid. Przez dziennikarzy był pytany, czy ministrowie porozumieli się w sprawie propozycji KE skrócenia okresu ważności certyfikatów Covid.

– Nie ma jeszcze takiego jednolitego stanowiska. Są rozważane różne formuły. (…) Rozmawiając z innymi ministrami zdrowia, widzimy wyraźnie, że po okresie pół roku zaczyna się spadek odporności po szczepieniu. Siłą rzeczy taki sposób myślenia jest wspólny, żeby te dziewięć miesięcy było standardem – powiedział. Dodał, że kompromis w tej sprawie zostanie osiągnięty.

Rozmowy ministrów poświęcone są też sytuacji pandemicznej. Jak powiedział Niedzielski, prognozy dotyczące pandemii nie są niestety optymistyczne. – Wszyscy stwierdzają, że kryzys epidemiczny, z jakim mamy do czynienia, będzie kontynuowany w najbliższych miesiącach. To jest między innymi podstawą tego, że podjęliśmy decyzję o zwiększeniu skali obostrzeń w kraju. Niestety nie ma pozytywnych sygnałów – wskazał.

Dyskusje ministrów dotyczyły również przygotowania mechanizmów współpracy, które pozwolą na szybkie reagowanie na wszelkie kryzysy, które związane są z zagrożeniem zdrowia publicznego.

– Powoływana jest nowa instytucja, urząd HERA, która będzie odpowiedzialna w Komisji za szybkie zakupy, szczególnie zakupy – w tej chwili – szczepień – powiedział. Dodał że powoli priorytety przesuwają się w kierunku zakupu leków. – Mamy coraz więcej nowych badanych substancji – wyjaśnił.

Niedzielski przekazał, że miał okazję rozmawiać z komisarz zdrowia Stellą Kyriakides na temat błędu, który pojawił się w wyniku wystawiania certyfikatów po drugim szczepieniu preparatem J&J. – Tam pojawia się takie dwutygodniowe okienko, w którym ten certyfikat nie był ważny, mimo, że to nie była druga dawka, ale booster. Pani komisarz zobowiązała się, że do końca tygodnia przedstawi rozwiązanie, które pomoże nam wyjść z tej problematycznej sytuacji – wskazał.

Dodał, ze Kyriakides poinformowała, że szczepionką J&J w UE zaszczepionych jest ponad 20 mln osób. – Warto zwrócić uwagę, że aż 3 mln osób jest – według mojej wiedzy – zaszczepione w Polsce. Być może w skali całej UE nie wydaje się, że jest to aż takim dylematem, ale jednak w skali Polski jest to problem – zaznaczył.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
Print Friendly, PDF & Email