Na temat otyłości w Szpitalu Wojewódzkim

Otyłość jest przewlekłą chorobą spowodowana nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu…

W sobotę 24.10.br. z  okazji Dnia Walki z Otyłością, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu zorganizował wykłady, pokazy i prezentacje, a także pomiary wagi ciała  i  ciśnienia nie tylko dla „puszystych”. Była też degustacja zdrowej żywności. Wykłady prowadził lekarz kardiolog, Andrzej Skowroński.  

Spotkanie rozpoczęło  się prelekcją na temat stosowania różnych metod w leczeniu otyłości.

Jak się leczyć?

Jedną z metod jest korzystanie z pomocy fizjoterapeutów w gabinetach fizjoterapii, gdzie do leczenia wykorzystuje się masaże i sprzęt fizjoterapeutyczny. Taki system odchudzania polecany jest szczególnie osobom niepełnosprawnym i starszym. Tam można schudnąć korzystając z fachowej pomocy specjalisty, który dobiera zestaw ćwiczeń zgodny ze stanem i kondycją pacjenta.

Drugą metodą są ćwiczenia gimnastyczne i ćwiczenia ruchowe, które pacjent wykonuje sam, minimalnie korzystając z pomocy sprzętu, Nordic  Walking, czyli spacer z kijkami, pełni w tych ćwiczeniach duża rolę.  W popularnym zestawie ćwiczeń stosuje się  marsz w miejscu, przysiady, leżenie na plecach z unoszeniem kolan do klatki piersiowej, krążenie biodrami, jedną nogą, drugą nogą, stosuje się ćwiczenia z hantlami, które polegają na unoszeniu ramion obciążonych hantlami w górę i w bok, stosuje się także ćwiczenia z szarfą, w tym przeskok przez szarfę i rozciąganie nóg z szarfą założoną na kostki. Czas ćwiczeń powinien wynosić około pół godziny dziennie.

Otyłość leczy się także farmakologicznie. Do leczenia stosuje się następujące lekarstwa: Orlistat, Xenical, Sibutramina (Meridia);  leki zażywa się po uzgodnieniu z lekarzem.

Ostatnim sposobem jest leczenie chirurgiczne. Jeśli wskaźnik przekroczy BMI 40 BMI (tzw. III stopień), to tutaj już samo leczenie  farmakologiczne może nie wystarczyć.

Sok pomidorowy i chrupki kukurydziane

Oprócz ćwiczeń konieczne jest również liczenie kalorii w spożywanym jedzeniu.
Należy stosować dietę z przewagą owoców i warzyw, jeść potrawy o małej ilości tłuszczu, do potraw stosować oleje roślinne, zupy gotować na warzywach, nie na kościach i mięsie, zastąpić tłuste mięso chudym, ograniczyć słodycze. W ciągu dnia można zjeść 4 lub 5 nie obfitych posiłków.

Na konferencji zaprezentowano zestaw zdrowych potraw. Znalazły się wśród nich jogurty z „Maluty”, soki:  pomidorowy i bobofrut, chrupki kukurydziane, jabłka.

Po prezentacji mogli zdrowe potrawy zdegustować uczestnicy, pozostała ilość  została przekazana do szpitala na odział dziecięcy.

„Pocieszacze”, kochany fotel, nuda

Z wykładów, które prowadził lekarz kardiolog Andrzej Skowroński dowiedzieliśmy się, że przyczyny otyłości są różne.

Wpływ na naszą wagę mają:

1. Czynniki dziedziczne, nazywane inaczej genetycznymi, jeżeli rodzice byli otyli, to i dzieci mają taką dyspozycję.  
2. Czynniki fizjologiczne, co oznacza, że nasza tusza jest następstwem apetytu na pewne rodzaje smaków i odpowiednią ilość potraw.
3. Czynniki psychologiczne, dogadzanie sobie, utrata kontroli nad jedzeniem, wygodny sposób na życie, wypełnienie podjadaniem wielu chwil w ciągu doby. Jedzenie jako pocieszacz w chwilach trudnych, „zajadanie” niepowodzeń.  
4. Styl życia – nasza otyłość zależy od naszego stylu życia, jest następstwem małej aktywności fizycznej, wolimy siedzący tryb życia od ruchu. Spożywamy za dużo tłuszczów.

Również alkohol i papierosy upośledzają pracę organizmu, alkohol dostarcza pustych kalorii, papierosy być może obniżają apetyt, wypełniają też wiele chwil „podjadania” ale ich następstwem jest wiele chorób sercowo naczyniowych a po rzuceniu palenia zwykle szybko przybieramy na wadze i musi minąć kilka lat zanim organizm ustabilizuje swoją pracę.

Otyłość to choroba

Jeżeli już jesteśmy otyli, to powinniśmy postarać się szybko schudnąć, ponieważ „otyłość jest przewlekłą chorobą spowodowana nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu, a skutkiem tego jest magazynowanie nadmiaru, w postaci tkanki tłuszczowej.”

Otyłości towarzyszą liczne powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego i innych narządów.

Jednym ze wskaźników naszego stanu zdrowia oprócz wagi i czynnika BMI, jest obwód pasa, który nie powinien przekraczać u mężczyzn 102 cm u kobiet natomiast 88 cm.

Wysokie ciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol i cukrzyca częściej występują u osób, których obwód pasa przekracza te wskaźniki.

Powinniśmy leczyć otyłość, ponieważ jest przyczyną wielu chorób, wśród nich wymienię wspomnianą już cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, chorobę wieńcową serca, hiperlipidemię. Otyłość może być też przyczyną udaru mózgowego, zmian zwyrodnieniowych stawów, żylaków,  nowotworów, zaburzeń oddychania w czasie snu.

Co to jest  BMI?

Dowiedzieliśmy się też, jak oblicza się nadwagę, wykorzystując wskaźnik BMI, który jest relacją między masą ciała a wzrostem powyżej 100 cm.  

Wskaźnika nie stosuje się u dzieci, kobiet w ciąży i nie zawsze sprawdza się w wieku starczym i u sportowców, gdzie jest duża masa mięśni.

Prawidłowy wskaźnik BMI wynosi od 18,5 do 24,9. Poniżej wskaźnika mamy niedowagę, powyżej nadwagę.

Jeśli wskaźnik przekroczy 30, mamy do czynienia z otyłością, która dzielimy na trzy grupy: I stopień otyłości wynosi 30 – 34,9 BMI, II stopień 35 – 39.9 BMI i III stopień powyżej 40 BMI, tutaj już stosuje się leczenie zarówno farmakologiczne, jak i chirurgiczne.

75 kilo przy wzroście 150 cm

Od godziny dziesiątej prowadzone były pomiary wagi połączonej z obliczeniem BMI.  Na przykład  przy wzroście 150 cm nie możemy ważyć 75 kg, bo nasze BMI wyniesie 33, a to oznacza już nie nadwagę a otyłość.

Chudnij ½ kilograma na tydzień

Umiarkowana utrata wagi, to około pół kilograma w ciągu tygodnia. Po zakończeniu leczenia stosujemy podstawowe zasady zdrowego odżywiania i nie rezygnujemy z ruchu lub zestawu ćwiczeń usprawniających wybranych przez lekarza.
  HL Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4448

Print Friendly, PDF & Email