MZ: W Polsce zaszczepiono dotąd ponad 3,4 tys. ukraińskich dzieci i 52 tys. dorosłych

MZ: W Polsce zaszczepiono dotąd ponad 3,4 tys. ukraińskich dzieci i 52 tys. dorosłych
Fot. Pixabay

W Polsce zaszczepiono ponad 3,4 tys. ukraińskich dzieci i młodzieży oraz 52 tys. dorosłych – podał we wtorek dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Dariusz Poznański.

Poznański uczestniczył w Sejmie w posiedzeniu podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

– Jeśli chodzi o dzieci i młodzież (z Ukrainy – PAP) zostało wykonanych ponad 3 400 szczepień, z czego ponad 2 600 przeciw COVID-19. Jeżeli chodzi o osoby dorosłe, to jest to ponad 52 tys. szczepień, w większości przeciwko COVID-19 – powiedział Poznański.

Dzieci, które przekroczyły granice Polski w związku z wojną na Ukrainie, przebywające w naszym kraju powyżej trzech miesięcy, są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych. Dzieci przebywające przez okres krótszy niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w programie szczepień ochronnych (PSO) jako obowiązkowe dla obywateli RP. Szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w PSO, są obowiązkowe dla dzieci ukraińskich urodzonych w Polsce.

Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę do Polski przyjechało w poszukiwaniu schronienia 2,96 mln osób.

MZ wprowadziło możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 już od 25 lutego. Kwestię szczepień dzieci, a także szczepień akcyjnych i poekspozycyjnych unormowano na początku marca. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email