MZ: W ciągu tygodnia pobrano ponad milion Unijnych Certyfikatów Covid

MZ: W ciągu tygodnia pobrano ponad milion Unijnych Certyfikatów Covid
Fot. Pixabay

W ciągu tygodnia z Internetowego Konta Pacjenta pobrano ponad 1 mln Unijnych Certyfikatów Covid – poinformowało w poniedziałek rano na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, ma negatywny wynik testu COVID-19 lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Certyfikat można otrzymać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Po 25 czerwca będzie on także dostępny w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel. Można go otrzymać również w podmiotach leczniczych (aplikacja gabinetowa – gabinet.gov.pl), punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Prezentacja certyfikatu będzie możliwa w wersji papierowej i elektronicznej. Niezależnie od postaci, certyfikaty będą równorzędne i będą zawierały ten sam kod QR i ten sam zestaw danych.

Unijny Certyfikat Covid ma niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania się. Nie będzie on jednak warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży, ani nie będzie w sposób bezwarunkowy do niej uprawniał. (PAP)

Olga Zakolska
Print Friendly, PDF & Email