Müller: Trwa dyskusja w sprawie skorygowania zasad kwarantanny

Müller: Trwa dyskusja w sprawie skorygowania zasad kwarantanny
Fot. Pixabay

Obecnie trwa dyskusja dotycząca skorygowania zasad kwarantanny. Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie, ale chodzi o skrócenie tego okresu – mówił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

W Radiu Plus w kontekście pandemii koronawirusa Müller został zapytany czy planowane są zmiany dotyczące kwarantanny. Przyznał, że faktycznie jest dyskusja, by skorygować zasady kwarantanny, ale nie ma na tę chwilę decyzji. – Porównujemy jak to wygląda w innych krajach – mówił dodając, że niektóre kraje zdecydowały się na skrócenie okresu kwarantanny.

Dopytywany, czy chodzi o skrócenie tego okresu z 10 dni do 7, Müller odparł: „Nie wiem do ilu dni, ale na pewno skrócić”.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane jest są więc np. spacery z psem, czy wyjście do sklepu. W przypadku niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem. (PAP)

rbk/
Print Friendly, PDF & Email