Motoeksperymentarium w Muzeum Techniki w Szczecinie

Motoeksperymentarium w Muzeum Techniki w Szczecinie
Fot. Pixabay

Symulator jazdy po środkach odurzających, mikrosamochód Smyk i stanowisko pozwalające poczuć zderzenie pojazdów w ruchu znalazły się w nowym interaktywnym motoeksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Otwarcie zaplanowano na styczeń.

– Motoeksperymentarium „Smyk” jest wystawą interaktywną, myślę, że jedyną w Polsce, która przez piętnaście stanowisk interaktywnych ma wprowadzić zarówno najmłodszych, jak i przypomnieć dorosłym wiedzę na temat tego, jak zbudowane mogą być pojazdy, jak należy je obsługiwać, jakie umiejętności powinien posiadać kierowca, żeby być kierowcą dobrym, bezpiecznym i takim, który wie, jak może zachowywać się jego pojazd w różnych warunkach drogowych – powiedział PAP Andrzej Wojciech Feliński z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Dodał, że w eksperymentarium znalazły się stanowiska z aplikacjami, które przekazują wiedzę o pojazdach – zarówno mechaniczną, jak i historyczną, szczególnie dotyczącą dziejów zachodniopomorskiej techniki, przede wszystkim motocykli Junak i prototypowego mikrosamochodu Smyk, który miał być produkowany w Szczecinie (powstało 26 sztuk).

– Do tej pory Smyka mogliśmy oglądać na wystawie w formie oryginalnego pojazdu. W motoeksperymentarium do Smyka będzie można w końcu wsiąść, mało tego – będzie można go uruchomić, posłuchać jego silnika, wymienić mu żarówki, koło, podłączyć akumulator, czyli pełne szaleństwo – mówił Feliński.

Wskazał, że w eksperymentarium będzie dostępnych kilka „wymagających” stanowisk, m.in. symulator jazdy w trudnych warunkach pogodowych i pod wpływem środków odurzających.

– W bezpieczny sposób możemy sprawdzić, że to wcale nie jest takie proste wsiąść sobie po kilku piwach i prowadzić samochód, że zawsze wtedy doprowadzi to do wypadku – mówił muzealnik.

Zaznaczył, że jest też stanowisko „dla tych, którzy nagminnie zapominają o zapięciu pasów bezpieczeństwa” – symulator zderzenia pojazdów z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości.

W nowych salach znalazły się także m.in. testy przepisów ruchu drogowego, zabawa sprawdzająca refleks, modele pokazujące drogę hamowania pojazdów i zadanie polegające na jak najszybszej wymianie części samochodu wyścigowego.

Oficjalne otwarcie planowane jest na styczeń, jednak muzealnicy planują zaprosić grupy mieszkańców, aby w październiku i listopadzie przetestowali nowe eksponaty i przekazali swoje uwagi.

PAP – Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka
Print Friendly, PDF & Email