Mobilny Niepełnosprawny - startuje nowy projekt ERKON

Mobilny Niepełnosprawny - startuje nowy projekt ERKON
Fot. Adminstrator

30 osób niepełnosprawnych ze wszystkimi stopniami niepełnosprawności, bez względu na wiek i płeć ma szansę na polepszenie swojej kariery zawodowej. 1 sierpnia br. Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych rozpoczyna realizację projektu pn. „Mobilny niepełnosprawny”. Realizacja programu ma potrwać do końca listopada 2009 roku. Osoby chcące wziąć udział w warsztatach mogą zgłaszać się od sierpnia br. do siedziby ERKON w Elblągu.

Działania w projekcie będą przebiegały na kilku płaszczyznach. Będą to warsztaty i kursy, których celem będzie podniesienie wiedzy osób z niepełnosprawnością na temat zakładania i prowadzenia firmy, znajomości komputera i programów komputerowych, a także przekazania ważnych informacji na temat tego, jak radzić sobie ze stresem w sytuacjach trudnych, „podbramkowych”, a także jak zarządzać swoim czasem. Ci, którzy borykają się ze skuteczną komunikacją skorzystają z warsztatów „Komunikacja, perswazja i asertywność”.

Warsztat „Zakładanie i prowadzenie firmy”
W warsztacie, który odbędzie się w siedzibie ERKON, weźmie udział 5 beneficjentów projektu (osób niepełnosprawnych).- Będą to trzy dni warsztatów po 5 h, łącznie 15 godzin pracy – wyjaśnia Krzysztof Grablewski z ERKON-u. Zajęcia będą połączeniem tradycyjnej formy warsztatów z narzędziami multimedialnymi. Warsztat obejmie następujące moduły:
I moduł – ”Uwarunkowania podjęcia działalności gospodarczej”.
II moduł – ”Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej”.
III moduł – ”Źródła finansowania działalności gospodarczej”.
IV moduł – ”Formy zatrudnienia”.
V moduł – ”Obowiązki związane z zatrudnianiem pracowników”.
Rozpoczęcie warsztatów zaplanowano na koniec sierpnia/ początek września.

Kurs komputerowy

Kurs będzie przeprowadzany przez firmę zewnętrzną, która posiada doświadczenie w przeprowadzaniu kursów komputerowych dla osób niepełnosprawnych. Kurs będzie składał się z V modułów, łącznie 32 godziny:
I moduł (6 godzin) – Użytkowanie komputerów
II moduł (10 godzin) – Przetwarzanie tekstów
III moduł (6 godzin) – Arkusze kalkulacyjne
IV moduł (10 godzin) – Przeglądanie stron internetowych i komunikacja

– Główny nacisk w zostanie położony na naukę pracy w Internecie oraz pokazanie możliwości, jakie daje Internet – informuje Krzysztof Grablewski. Kurs zostanie przeprowadzony we wrześniu i będzie się odbywał w godzinach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Warsztat „Zarządzanie stresem – techniki radzenia sobie ze stresem”
Jednodniowy warsztat będzie skierowany do 5 osób niepełnosprawnych. Odbędzie się w październiku w siedzibie ERKON i potrwa 5 godzin. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się: czym jest stres? Czy zawsze jest szkodliwy, czy też jego wpływ może być pozytywny? Jak rozpoznać symptomy stresu? Co robić, by móc funkcjonować efektywnie, być zdrowym i zadowolonym? Poznają także konkretne techniki i ćwiczenia, które pozwolą obniżyć poziom stresu.

Warsztat  „Zarządzanie sobą w czasie”
Podobnie jak warsztat o zarządzaniu stresem, „Zarządzenie sobą w czasie” będzie jednodniowym spotkaniem, podczas którego uczestnicy projektu dowiedzą się:
Jak wygospodarować czas na rzecz własnego rozwoju i pielęgnowania więzi z innymi, nawet jeśli ma się poczucie, że posiadamy wiele obowiązków i zadań, które to uniemożliwią. W jaki sposób odróżnić to, co najważniejsze od tego, co mniej ważne. Jak planować swoje działania, by odczuwać satysfakcję zamiast poczucia porażki z powodu wielu niezrealizowanych zadań. Jakie są reguły skutecznego planowania. Jak efektywnie wyznaczać cele. Co zrobić, aby odciążyć się , przekazując część zadań innym osobom.
Warsztat będzie składał się z 10 modułów, które będą obejmowały:
1. Wprowadzenie, 2. Zatrzymać czas, 3. To, co najważniejsze, 4. Wyznaczanie celu, 5. Zasady i reguły skutecznego planowania, 6. Planowanie w różnych perspektywach czasowych. 7. Organizacja dnia, 8. Skuteczne delegowanie, 9. Czego się wystrzegać?,
10. Sprawdź się.
Warsztat odbędzie się w październiku br.

„Komunikacja, perswazja i asertywność”
Warsztat ten będzie skierowany także do 5 beneficjentów. Odbędzie się w siedzibie ERKON w listopadzie br. Będzie to 5-godzinne spotkanie w formie praktycznego warsztatu, podczas którego uczestnicy szkolenia uzyskają wiedzę: Czym jest asertywność i czym różni się od agresywności, uległości i manipulacji,  w jaki sposób żyć w zgodzie ze sobą i jak z szacunkiem odnosić się do innych, jak budować poczucie własnej wartości i godności, jak dbać o swoje prawa nie przekraczając praw innych, jak budować pozytywne relacje z rozmówcami, w jaki sposób nawiązywać i prowadzić rozmowę, jak przekonywać innych do swoich racji, w jaki sposób interpretować zachowania naszych rozmówców, co robić, by inni zrozumieli nas tak, jak tego chcemy.

Warsztat będzie składał się z II modułów:
Pierwszy moduł to: Komunikacja i perswazja – 1. Wprowadzenie, 2. Komunikacja niewerbalna, 3. Odzwierciedlenia,
4. Komunikowanie się z trudnym rozmówcą, 5. Pytania w rozmowie, 6. Sposoby radzenia sobie z obiekcjami, 7. Argumentacja, 8. Reguły wywierania wpływu, 9. Systemy reprezentacji sensorycznej. 10. Aktywne słuchanie, 11. Sprawdź się.
Drugi moduł to asertywność – 1. Wprowadzenie, 2. Co jest asertywnością, a co nią nie jest?, 3. Asertywny monolog wewnętrzny, 4. Asertywny styl komunikacji, 5. Obrona swoich praw poza sferą osobistą, 6. Asertywne wyrażanie pochwał i krytyki, 7. Asertywne wyrażanie pozytywnych uczuć, 8. Wyrażenie złości, 9. Asertywna odmowa, 10. Asertywne wyrażanie próśb, oczekiwań, 11. Asertywne wydawanie poleceń, 12. Asertywne wyrażanie opinii i przekonań, 13. Asertywne przyjmowanie opinii innych osób.

Projekt „Mobilny niepełnosprawny” jest finansowany przez Fundację Wspólna Droga.  AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4017

Print Friendly, PDF & Email