Lubelskie: Wojewoda zadecydował o zwiększeniu liczby łóżek dla pacjentów covidowych

Lubelskie: Wojewoda zadecydował o zwiększeniu liczby łóżek dla pacjentów covidowych
Fot. Pixabay

Wojewoda lubelski Lech Sprawka zadecydował o uruchomieniu oddziału respiratorowego w szpitalu tymczasowym. Łącznie z łóżkami covidowymi do 122 zwiększy się liczba miejsc dla pacjentów.

Informację o zwiększeniu liczby łóżek dla pacjentów zakażonych COVID-19 ze 112 do 122 Lubelski Urząd Wojewódzki podał na swojej stronie internetowej.

Rzecznik SPSK1 w Lublinie Anna Guzowska powiadomiła, że w piątek o godz. 11:00 w podległym placówce szpitalu tymczasowym przebywało 90 pacjentów na 112 dostępnych łóżek na oddziale internistycznym.

– W przyszłym tygodniu uruchomiony zostanie pierwszy moduł Oddziału Respiratorowego na 10 miejsc – poinformowała Guzowska. Dodała, że w Klinice Chorób Zakaźnych SPSK1 nie ma wolnych miejsc.

W czwartek wojewoda zadecydował o zwiększeniu liczby łóżek covidowych w szpitalach w Tomaszowie Lubelskim, Lubartowie, Krasnymstawie, Łęcznej, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie i w WSS w Białej Podlaskiej i zapowiedział kolejne działania.

Według danych LUW w piątek rano w szpitalach w regionie było 1 235 łóżek II poziomu, czyli dla pacjentów, u których główną chorobą jest COVID-19, z czego zajętych było 1 145 miejsc. Łóżek intensywnej terapii było 115, w tym 90 zajętych. Pacjenci zajmowali wszystkie sześć łóżek ECMO w SPSK1 w Lublinie.

Rok temu LUW informował o 1 298 łóżkach dla pacjentów z COVID-19 we wszystkich szpitalach w regionie, w tym 968 było zajętych. W szpitalach było ogółem 118 respiratorów dla pacjentów z COVID-19, zajętych było 79 z nich.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o stwierdzeniu 1 705 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W tym samym okresie ubiegłego roku w woj. lubelskim potwierdzono ok. 1 700 nowych przypadków. Jak wówczas tłumaczył wojewoda Lech Sprawka, wysoka liczba nowych zakażeń wynikała z uzupełnienia statystyk, do których wpisano wyniki badań próbek dostarczanych do laboratoriów od 22 do 26 października.

Według danych MZ w Polsce stwierdzono 9 387 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Na pierwszym miejscu pod względem liczby zakażeń jest woj. mazowieckie (2 037), a na drugim jest Lubelszczyzna. Z powodu COVID-19 i jego współistnienia z innymi schorzeniami zmarły 102 osoby. Rok temu badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 20 156 osób, zmarło 301 chorych. (PAP)

Piotr Nowak
Print Friendly, PDF & Email