Łódź: Pomóż dzieciom z rodzin zastępczych. Zostań rodziną pomocową

Łódź: Pomóż dzieciom z rodzin zastępczych. Zostań rodziną pomocową
Fot. Pixabay

Chcesz pomagać opuszczonym i zaniedbanym dzieciom, ale masz wątpliwości, czy dasz radę jako rodzina zastępcza? Jeśli tak, to zacznij od roli rodziny pomocowej. Jej zadaniem jest wspieranie już istniejących rodzin zastępczych.

Rodzina pomocowa przyjmuje do siebie tymczasowo dzieci, gdy ich rodzice zastępczy chcą skorzystać z przysługującego im urlopu bez dzieci, wziąć udział np. w 2-dniowym szkoleniu poza Łodzią lub muszą leczyć się w szpitalu.

Zwykle taką rolę pełnią bliscy rodziny zastępczej: dorosłe biologiczne dzieci albo inni krewni, przyjaciele, znajomi lub druga rodzina zastępcza. Czasami jednak rodzina zastępcza ma bliskich poza Łodzią lub nikt z jej przyjaciół nie może się podjąć takiej roli, np. z powodu zbyt małej przestrzeni w mieszkaniu lub trudnej pracy. Wtedy potrzebne jest wsparcie ze strony kogoś z zewnątrz.

Rodzina pomocowa nie finansuje pobytu dziecka z własnych pieniędzy. Otrzymuje ona pieniądze na utrzymanie dziecka proporcjonalnie do liczby dni, podczas których się nim opiekowała (z „500+”, 1052 zł świadczeń oraz ewentualnie także z 200 zł dodatku dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności) oraz 25 proc. wynagrodzenia (też w przeliczeniu na dni).

– Jeśli mieszkasz w Łodzi i zdecydujesz, że chcesz zostać rodziną pomocową, poprowadzimy Cię taką samą ścieżką, jaką przechodzą kandydaci na rodziny niezawodowe, czyli złożysz dokumenty, spotkasz się z nami w swoim domu, przyjdziesz testy psychologiczne, ukończysz szkolenie i dostaniesz kwalifikację. A później spotkasz się z kilkoma rodzinami zastępczymi, żeby nawiązać bliższą relację z dziećmi i ich opiekunami – zaznaczają pracownicy MOPS.

– Potraktuj to jako krok w stronę rodzicielstwa zastępczego. Dzięki niemu poznasz łódzkie rodziny zastępcze oraz wychowywane przez nie dzieci, zobaczysz z bliska, jak działa rodzinna piecza zastępcza, i sprawdzisz się w jednej z bardziej wyjątkowych życiowych ról – zaznacza łódzki MOPS.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz na Facebooku MOPS w Łodzi lub na adres k.tatarzynska@mops.lodz.pl .

MOPS Łódź
Print Friendly, PDF & Email