Dobry film czy spektakl teatralny może być świetną rozrywką i sposobem na nudę, szczególnie dla seniorów, którzy zakończyli już pracę zawodową i mają sporo wolnego czasu. Spójrzcie Państwo, na co w najbliższym czasie warto wybrać się do kina i teatru.
Odkąd w 1985 r. bracia Lumière zapoczątkowali erę kina, teatry zyskały konkurencję. Te dwie dziedziny sztuki, choć podobne, różnią się od siebie, ale obie mają swoich wielbicieli. Zarówno spektakl teatralny, jak i dobry film, dostarcza emocji, poszerza horyzonty, a także jest świetną rozrywką, dlatego warto być stałym bywalcem tych miejsc. Niektóre łódzkie teatry i kina, aby zachęcić seniorów do uczestnictwa w życiu kulturalnym, oferują osobom 60+ atrakcyjne zniżki na bilety wstępu – dotyczą one wybranych seansów czy spektakli. Wybierając się do teatru lub kina, warto sprawdzić kiedy i gdzie można kupić tańszy bilet, a także pamiętać, aby zabrać ze sobą Kartę Łodzianina czy legitymację emeryta, które upoważniają do jego zakupu.
Co dobrego w kinach?
- „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego jest oparty na powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. To historia młodego Polaka żydowskiego pochodzenia, który mieszka i pracuje w luksusowym hotelu w nazistowskich Niemczech. Korzysta on z uroków życia, ukrywając swoje pochodzenie. Tragiczne wydarzenia sprawiają, że codzienność bohatera się rozpada.
- „Bezmiar” w reżyserii Emanuele Crialese to film, którego akcja toczy się w Rzymie lat 70. Opowieść o nieszczęśliwej żonie (w tej roli świetna Penelope Cruz) bogatego i używającego przemocy biznesmena oraz ich 12-letnim dziecku, które urodziło się dziewczynką, a czuje się chłopcem.
- „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to wspomnienie obrazów z dzieciństwa – nieżyjących rodziców i rodzinnej Łodzi. Postacie w animacji Mariusza Wilczyńskiego przemawiają głosami Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Wajdy, Marka Kondrata, Barbary Krafftówny, Daniela Olbrychskiego, Tomasza Stańki, Krystyny Jandy i Anny Dymnej. Do tego świetna muzyka Tadeusza Nalepy, która nadaje rytm tym czułym wspomnieniom. Warto zobaczyć!
- „Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song” opowiada o jednym z najbardziej znanych utworów kanadyjskiego barda pt. „Hallelujah”. Ukazuje drogę, jaką przebył ten utwór Leonarda Cohena, by stać się kultową kompozycją wykonywaną niemal przy każdej okazji – od pogrzebów po wesela. Ta znana piosenka doczekała się mnóstwa coverów (czyli nowych aranżacji przyp. red.).
Warto też śledzić repertuar kina Kinematograf (pl. Zwycięstwa 1), w którym – w ramach cyklu zatytułowanego „Akademia Polskiego Filmu” – prezentowane są stare dobre produkcje reżyserów, takich jak Kazimierz Kutz, Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda czy Aleksander Ford. Projekcje poprzedzone są wykładem filmoznawcy. Cena biletu to 15 zł.
Teatralne propozycje dla seniorów
- Teatr Powszechny w Łodzi (ul. Legionów 21) w określonych dniach i godzinach wystawia sztuki przeznaczone dla seniorów. Osoby 60+ mogą na nie kupić bilet wstępu za jedyne 20 zł. Oto wybrane przez nas przedstawienia, na które warto się wybrać do Teatru Powszechnego.
- „Maria – Maria” to spektakl inspirowany życiem Marii Kwaśniewskiej – łodzianki, medalistki olimpijskiej, a także bohaterki wojennej. W czasie II wojny światowej brała czynny udział w ruchu oporu. Spektakl dla seniorów: 7 czerwca o godz. 19:15.
- „Dobra zmiana” to kontynuacja cyklu komediowego, którego bohaterką jest pomoc domowa Nadia. Przedstawienie jest zabawne, dobrze napisane i świetne zagrane. Jeżeli chcesz dobrej rozrywki, to koniecznie wybierz się 19 maja na spektakl dla seniorów o godz. 19:00.
Repertuar teatru można sprawdzić na stronie: https://powszechny.pl/
Tymczasem Tewje Mleczarz wraca do Teatru Muzycznego w Łodzi (ul. Północna 47/51). Trwają ostatnie przygotowania do jubileuszowego wznowienia „Skrzypka na dachu” – musicalu, który od sześciu dekad święci tryumfy na całym świecie, od 40 lat także na polskich scenach. Pierwszy spektakl zostanie zagrany 19 maja. Dla rencistów i emerytów są bilety ulgowe. Warto śledzić repertuar Teatru Muzycznego, aby nie przegapić kolejnych wyjątkowych wydarzeń.