Litwa: Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem – 6 234 w ciągu doby

Litwa: Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem – 6 234 w ciągu doby
Fot. Pixabay

Na Litwie minionej doby odnotowano 6 234 nowe zakażenia koronawirusem i jest to największa w kraju liczba infekcji od początku pandemii. Na COVID-19 zmarło też na Litwie w ciągu ostatnich 24 godzin 9 osób. W środę rząd rozpoczyna społeczną kampanię zachęcającą do szczepień.

– Główną ideą kampanii jest zachęcenie ludzi do szczepienia w obliczu zbliżającej się fali zakażeń wariantem Omikron – informuje komunikat kancelarii rządu.

Kampania potrwa przez najbliższy miesiąc i będzie prowadzona w telewizji, radiu i na zewnętrznych bilbordach.

Litewscy eksperci prognozują, że szczyt infekcji Omikronem przypadnie w kraju na początek lutego, a dobowy przyrost zakażeń będzie wówczas wynosił około 9 tys.

W poniedziałek na Litwie zaczął obowiązywać wymóg noszenia maseczki z filtrem podczas imprez organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych – w kinach, teatrach, podczas koncertów, imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych.

W celu utrzymania nauki stacjonarnej wszyscy uczniowie na Litwie w każdy piątek otrzymują w szkołach bezpłatne testy antygenowe na obecność koronawirusa, które trzeba wykonać w niedzielę przed poniedziałkowym powrotem na zajęcia.

Za nieprzestrzeganie rządowych przepisów mających spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa grozi grzywna w wysokości od 500 do 1500 euro, a dla osób prawnych – od 1500 do 6 tys. euro.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
Print Friendly, PDF & Email