Kraków liderem w zakresie zdrowia i opieki

Kraków liderem w zakresie zdrowia i opieki
Fot Wiesław Majka / krakow.pl

Miasto otrzymało tytuł „Lidera dobrych praktyk” w temacie zdrowia i opieki – to wyniki tegorocznego rankingu „Perły Samorządu”, organizowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Kraków został doceniony za „wspieranie działalności i bezpieczeństwa mieszkańców dzięki zorganizowaniu testów na COVID-19 dla pracowników sezonowych z Ukrainy”. Tytuł jest szczególnym wyróżnieniem, przede wszystkim ze względu na wyzwania związane z pandemią, które stały przed miastem w minionym roku. 

W ostatnich miesiącach Kraków nie tylko wspierał walkę z pandemią, ale i z jej skutkami. W grudniu 2020 r. została uruchomiona interaktywna platforma, skierowana do mieszkańców Krakowa, służąca niwelowaniu negatywnych skutków izolacji społecznej, ochronie zdrowia publicznego oraz przeciwdziałaniu problemom w obszarze zdrowia psychicznego.

W ramach funkcjonowania platformy krakowpomaga.pl, w celu wsparcia krakowian odczuwających skutki pandemii i długotrwałej izolacji, działa również specjalna linia bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Do psychologa może zadzwonić każdy mieszkaniec Krakowa, który odczuwa pogorszenie swojego stanu psychicznego i ma potrzebę rozmowy ze specjalistą.

Od grudnia 2020 r. w mieście funkcjonują cztery stacjonarne punkty, tzw. Centra Pierwszej Pomocy Psychologicznej, w których udzielane jest bezpłatne wsparcie psychologiczne dla osób znajdujących się w kryzysie psychicznym. Pomoc ta kierowana jest głównie do osób doświadczających przemocy w rodzinie, uwikłanych w konflikty rodzinne, uzależnionych, młodzieży doświadczającej izolacji w związku z brakiem bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i przejściem na nauczanie zdalne, a także wszystkich osób przeżywających trudności psychiczne.

Dodatkowo, w ostatnich miesiącach pandemii koronawirusa, Miasto przekazało ponad 6,3 mln zł na zakup aparatury i sprzętu medycznego oraz środków ochrony osobistej.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email