Portugalia: Rekordowo niska liczba urodzeń w czasie pandemii

Portugalia: Rekordowo niska liczba urodzeń w czasie pandemii
Fot. Pixabay

Pandemia COVID-19 nasiliła kryzys w portugalskiej demografii – wynika z opublikowanego w piątek raportu Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Lizbonie. Rządowa agenda wskazała, że w styczniu i lutym 2021 r. zanotowano najniższą w historii kraju liczbę urodzonych dzieci.

Zgodnie z szacunkami INE w styczniu 2021 r. w Portugalii urodziło się 5912 dzieci, czyli o blisko 20 proc. mniej w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem.

Z kolei w lutym 2021 r. zanotowano 5651 urodzeń dzieci. W porównaniu do analogicznego miesiąca w 2020 r. nastąpił w Portugalii spadek o 11,1 proc.

– Od kiedy prowadzone są w naszym kraju spisy dotyczące liczby urodzonych dzieci, krajowe statystyki nigdy nie były tak niskie – podsumował Krajowy Urząd Statystyczny w Lizbonie.

Kierownictwo INE wskazało, że pandemia, wskutek której w Portugalii zmarło już 17 tys. osób, ma bardzo negatywny wpływ na ogólną sytuację demograficzną w tym kraju, a średnia długość życia spadła tam wraz z masowymi zgonami na COVID-19 o 8 miesięcy.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email