Japonia: Ministerstwo zdrowia zatwierdziło doustny lek Pfizera przeciwko COVID-19

Japonia: Ministerstwo zdrowia zatwierdziło doustny lek Pfizera przeciwko COVID-19
Fot. Pixabay

Komitet japońskiego ministerstwa zdrowia zatwierdził w czwartek dopuszczenie na rynek doustnego leku przeciwko COVID-19, produkowanego przez firmę Pfizer Paxlovidu. Amerykańska spółka ma w ciągu roku dostarczyć lek dla 2 mln osób.

Agencja informacyjna Jiji zwróciła uwagę, że ostateczne zatwierdzenie leku Paxlovid do użytku może nastąpić w piątek wieczorem. Produkt Pfizera jest połączeniem dwóch leków przeciwwirusowych – nirmatrelwiru i rytonawiru i będzie miał za zadanie zwalczać łagodne objawy infekcji COVID-19. Od grudnia na rynku japońskim dostępny jest inny doustny środek na chorobę wywoływaną przez koronawirusa, molnupirawir opracowany przez amerykańską firmę farmaceutyczną Merck & Co.

Zdaniem ministra zdrowia Shigeyukiego Goto leki doustne będą odgrywały znaczącą rolę w leczeniu łagodnych objawów COVID-19. Badania kliniczne – poinformowała agencja Kyodo – ujawniły, że Paxlovid ma większą szansę na zapobieganie hospitalizacjom i zgonom niż molnupirawir. Dotychczas lek ten został zatwierdzony w Wielkiej Brytynii. W USA jest dopuszczany do użytku tylko w sytuacjach awaryjnych. (PAP)

skib/ tebe/
Print Friendly, PDF & Email