Izrael: Powstaną doustne szczepionki przeciwko COVID-19. Będzie je można przyjmować w domu

Izrael: Powstaną doustne szczepionki przeciwko COVID-19. Będzie je można przyjmować w domu
Fot. Pixabay

Izraelska firma Oravax Medical rozpocznie testy kliniczne z lekiem przeciwko COVID-19 przyjmowanym doustnie. Jak zauważył „The Jerusalem Post”, w ciągu kilku tygodni ma uzyskać na to zgodę ministerstwa zdrowia.

Szczepionka, jak informuje dziennik, uderza w trzy białka strukturalne koronawirusa. Dla porównania preparaty Moderna i Pfizer są nakierowane na pojedyncze białko kolczaste.

Nadav Kidron, prezes Oravax, powiedział w rozmowie z gazetą „The Jerusalem Post”, że lek „powinien być znacznie bardziej odporny” na warianty koronawirusa, w tym odnotowaną po raz pierwszy w Indiach Deltę. – Nawet jeśli wirus przedostanie się przez jedną linię ochronną, będzie potem druga, a następnie trzecia – wyjaśnił.

– Doustna szczepionka wyeliminowałaby kilka barier spowalniających szybką dystrybucję na szeroką skalę, potencjalnie umożliwiając ludziom samodzielne przyjmowanie jej w domu – dodał. Zaznaczył też, że leki przyjmowane doustnie mają zwykle mniej skutków ubocznych, a szczepionka, nad którą pracuje jego firma może być transportowana w temperaturze lodówki i przechowywana w temperaturze pokojowej. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email