Indie: Liczba zgonów na COVID-19 przekroczyła pół miliona. Eksperci: Dane zaniżone

Indie: Liczba zgonów na COVID-19 przekroczyła pół miliona. Eksperci: Dane zaniżone
Fot. Pixabay

W Indiach oficjalna liczba zgonów na COVID-19 przekroczyła już pół miliona, jednak eksperci twierdzą, że dane są zaniżone, a łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w tym kraju może już sięgać nawet trzech milionów – poinformowała w piątek agencja Reutera.

– Nasze badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym „Science” ocenia liczbę zgonów związanych z COVID-19 w Indiach na trzy miliony. Szacunki zebrane są na podstawie trzech różnych baz danych i dotyczą stanu na połowę 2021 roku – oświadczył współautor publikacji adiunkt Indyjskiego Instytutu Zarządzania w Ahmadabadzie Chinmay Tumbe.

Indie obecnie zmagają się z trzecią falą pandemii, wywołaną wariantem koronawirusa Omikron. Według danych tamtejszego ministerstwa zdrowia od początku pandemii na COVID-19 zachorowało w tym kraju już niemal 42 mln ludzi, co oznacza, że Indie są drugim po Stanach Zjednoczonych pod tym względem państwem świata.

Jak zauważa Reuters, władzom Indii dotychczas udało się zaszczepić trzy czwarte z 939 mln do tego uprawnionych mieszkańców. By zapewnić jak najlepszą ochronę przeciw koronawirusowi w społeczeństwie, przedstawiciele władz udają się do odległych części kraju, gdzie pracownicy służby zdrowia oferują mieszkańcom szczepienia „od drzwi do drzwi”.

– Tłumaczę im to, jak ważne są szczepienia w procesie wychodzenia (kraju) z pandemii koronawirusa – mówił jeden z pracowników medycznych.

Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa do środy siedmiodniowa średnia zachorowań na COVID-19 w liczących ponad 1,3 mld mieszkańców Indiach wynosiła ponad 200 tys. przypadków. Indyjskie ministerstwo zdrowia podało w piątek, że w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło w kraju ponad 1000 osób. (PAP)

ska/ ap/
Print Friendly, PDF & Email