Holandia: Rząd ostrzega przed nową falą zakażeń koronawirusem jesienią

Holandia: Rząd ostrzega przed nową falą zakażeń koronawirusem jesienią
Fot. Pixabay

Minister zdrowia Holandii Hugo de Jonge ostrzega, że jesienią jest możliwa kolejna fala zarażeń koronawirusem. – Nie wykluczam, że ponownie będziemy musieli wprowadzić poważne obostrzenia – poinformował parlamentarzystów szef resortu.

Jeszcze w piątek minister zdrowia, wspólnie z premierem Markiem Ruttem, informował o tym, że 26 czerwca Holandia praktycznie całkowicie zniesie obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią. Jednocześnie tego samego dnia poinformował pisemnie parlamentarzystów, że kolejna fala zachorowań na COVID-19 jesienią jest „bardzo realna”.

W liście, który został zamieszczony na stronie Tweedy kamer (izba niższa parlamentu), czytamy, że wprawdzie rząd zrobi wszystko, aby temu zapobiec, jednak scenariusz jesiennego zamknięcia kraju „jest realny” – napisał minister zdrowia.

Hugo de Jonge obawia się, że urlopowicze mogą przywieźć niebezpieczne mutacje wirusa do kraju. Jednocześnie grupa osób, która nie chce się szczepić, będzie stanowić „poważne zagrożenie”.

Minister zapowiedział, że dotychczasowa infrastruktura do testowania na obecność koronawirusa zostanie utrzymana „co najmniej do lutego 2022 r.” tak, aby można było „szybko wykrywać i zwalczać lokalne ogniska zakażeń”.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
Print Friendly, PDF & Email