Hiszpania użyła do szczepień 18 mln dawek. Rekordowa liczba dziennych szczepień

Hiszpania użyła do szczepień 18 mln dawek. Rekordowa liczba dziennych szczepień
Fot. Pixabay

Służby medyczne Hiszpanii zwiększyły rytm szczepień przeciwko koronawirusowi, zużywając do piątkowego popołudnia ponad 18 mln dawek, podał resort zdrowia tego kraju.

Według statystyk ministerstwa zdrowia w czwartek w Hiszpanii padł rekord podanych szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W całym kraju podano ich łącznie 573 tys.

Hiszpański resort zdrowia sprecyzował w piątek, że dotychczas najczęściej podawaną szczepionką jest preparat Pfizer/BioNTech, którego zużyto 12,8 mln dawek, a także AstraZeneca – 4,29 mln.

Według ministerstwa zdrowia w około połowie wspólnot autonomicznych Hiszpanii rozpoczęto już szczepienia osób poniżej 60. roku życia.

Na dwa dni przed zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii służby medyczne wezwały obywateli do rozsądnego korzystania z luzowania obostrzeń sanitarnych.

Ministerstwo zdrowia odnotowało, że choć poziom zakażeń przypadających na 100 tys. osób obniżył się do 202, to w dalszym ciągu w kraju notowana jest wysoka dynamika zachorowań na COVID-19.

Zgodnie z czwartkowym bilansem epidemicznym od środy zanotowano w Hiszpanii blisko 8 tys. nowych zakażeń oraz 160 zgonów. W sumie zakaziło się tam już ponad 3,5 mln osób, a zmarło 78,7 tys.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email