Hiszpania: Delta odpowiedzialna za 70 proc. infekcji. 1500 osób na oddziałach intensywnej terapii

Hiszpania: Delta odpowiedzialna za 70 proc. infekcji. 1500 osób na oddziałach intensywnej terapii
Fot. Pixabay

W Hiszpanii nasila się piąta fala zachorowań na COVID-19, za którą odpowiedzialny jest wariant Delta. Ma on już ponad 70 proc. udziału wśród infekcji koronawirusem, oszacował we wtorek resort zdrowia.

Jak wynika ze statystyk ministerstwa zdrowia, na 100 tys. obywateli Hiszpanii przypada już 700 przypadków, co oznacza, że w porównaniu z piątkiem nastąpił wzrost o 22 punkty.

Pomiędzy piątkowym wieczorem a poniedziałkowym popołudniem potwierdzono 61,6 tys. nowych infekcji wirusem SARS-CoV-2, a także 47 zgonów. W sumie już zakaziło się 4,34 mln osób, a zmarło 81,2 tys.

Do nienotowanego od lutego poziomu wzrosła też liczba pacjentów przebywających po zachorowaniu na COVID-19 w szpitalach na oddziałach intensywnej terapii. Jest ich tam obecnie ponad 1500, czyli o pół tysiąca więcej niż przed tygodniem.

Resort zdrowia podał też, że dotychczas w 47-milionowej Hiszpanii podwójną dawkę szczepionek przeciwko koronawirusowi przyjęło już ponad 55 proc. populacji.

Tymczasem w poniedziałek wieczorem służby medyczne archipelagu Balearów ogłosiły, że zaszczepiły już 70 proc. populacji regionu, stając się pierwszą w Hiszpanii wspólnotą autonomiczną, która przekroczyła taki poziom. W skali całego kraju ma to nastąpić najpóźniej do końca sierpnia. (PAP)

Marcin Zatyka
Print Friendly, PDF & Email