Gdańsk: Trójmiejskie uczelnie wspólnie zainaugurowały rok akademicki

Gdańsk: Trójmiejskie uczelnie wspólnie zainaugurowały rok akademicki
Fot. Pixabay

Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański, czyli uczelnie wchodzące w skład Związku Uczelni Fahrenheita, oraz 11 innych trójmiejskich szkół wyższych w sobotę wspólnie rozpoczęły nowy rok akademicki.

Uroczyste otwarcie nowego roku akademickiego uczelni wchodzących w skład Związku Uczelni Fahrenheita oraz 11 innych trójmiejskich szkół wyższych rozpoczęło się w sobotę w południe w centrum Gdańska. Zostało ono podzielone na trzy etapy.

Najpierw uczestnicy w barwnej paradzie przeszli spod Złotej Bramy do Ratusza Głównego Miasta. Na czele szli przedstawiciele kilkunastu gdańskich uczelni, w tym naukowcy w uroczystych togach przywdziewanych wyłącznie na ważne uroczystości oraz przedstawiciele władz samorządowych. W paradzie ulicami miasta przemaszerowała również grupa akrobatyczna i muzycy.

Drugą częścią obchodów było uroczyste posiedzenie Senatów oraz Rad Wydziałów gdańskich uczelni w Europejskim Centrum Solidarności.

Dyrektor Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita, prof. Adriana Zaleska-Medynska podkreśliła, że chce, aby region pomorski był jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do studiowania i do pracy dla kandydatów z kraju i zagranicy oraz, żeby wykształcone kadry efektywnie budowały rozwój społeczny i gospodarczy Trójmiasta i Pomorza.

– Uroczystość zgromadziła przedstawicieli większości gdańskich uczelni, ale również przedstawicieli władz regionalnych oraz otoczenia gospodarczego. Jest zatem silnym manifestem woli naszej współpracy i wspólnej chęci realizacji ambitnego celu, jakim jest rozwijanie ośrodka akademickiego i mocnej nauki – podkreśliła Zaleska-Medynska.

Dodała, że misją nauki i uczelni jest służenie społeczeństwu. – Dzisiejsze otwarcie roku akademickiego 2022/2023 jest piękną kwintesencją naszej dotychczasowej współpracy a także dowodem, że możemy razem tworzyć rzeczy wielkie, że możemy wspólnie realizować odważne i ambitne projekty, przynoszące korzyści zarówno dla Gdańska, jak i całego regionu Pomorza – podkreśliła.

Obecna na uroczystości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wskazała, że to wspaniały znak czasu, kiedy rok akademicki jest inaugurowany przez trzy uczelnie. – Łączenie sił jest najważniejszą przesłanką dla tych, którzy mierzą sukces nie miarą jednej kadencji, ale pokoleń – oceniła.

Dodała, że chodzi o poszukiwanie prawdy, kształcenie elit, poprawę jakości życia a w konsekwencji rozwój. Oby zrównoważony. – Zaszczytem dla gdańszczanek i gdańszczan jest to, że możemy partycypować w staraniach akademików, fundując stypendia i nagrody dla uczniów, studentów, doktorantów i pracowników naukowych – zauważyła prezydent Gdańska.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia był wykład prof. Szymona Malinowskiego pt. „Kryzys klimatyczny, kryzys planetarny”.

PAP – Nauka w Polsce, Piotr Mirowicz
Print Friendly, PDF & Email