Ekwador: Rząd wprowadza obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Ekwador: Rząd wprowadza obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

Rząd Ekwadoru ogłosił obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich obywateli powyżej 5. roku życia z wyłączeniem tych, którzy mają medyczne przeciwwskazania – podaje BBC. Władze przekonują, że takie rozwiązanie jest konieczne ze względu na wzrost liczby zakażeń i pojawianie się nowych wariantów koronawirusa.

Ministerstwo zdrowia przekazało, że kraj posiada wystarczającą ilość dawek, aby „uodpornić całą populację”, a szczepionki są „tarczą ochrony”, dzięki której można zapobiec poważnemu przebiegowi choroby i hospitalizacji. Jak dodano, decyzja o wprowadzeniu obowiązku szczepienia jest oparta na konstytucji kraju, wedle której państwo gwarantuje prawo obywateli do zdrowia.

W Ekwadorze w miejscach publicznych, takich jak restauracje, kina, teatry i centra handlowe, należy okazywać certyfikaty szczepienia. Wprowadzono także ograniczenia podróży.

Jak dotąd 77,2 proc. osób kwalifikujących się do szczepienia w Ekwadorze otrzymało dwie dawki szczepionki. Ponad 900 tys. z 17 mln obywateli kraju przyjęło już dawkę przypominającą. Od początku pandemii COVID-19 potwierdzono ok. 33 600 zgonów związanych z zakażeniem SARS-CoV-2. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email