Dworczyk: Do końca kwietnia do Polski dotrze ponad 300 tys. szczepionek Johnson&Johnson

Dworczyk: Do końca kwietnia do Polski dotrze ponad 300 tys. szczepionek Johnson&Johnson
Fot. Kancelaria Premiera

W najbliższą środę do Polski powinna przyjechać pierwsza partia 120 tys. sztuk szczepionek Johnson&Johnson, do końca kwietnia łącznie powinniśmy otrzymać 300-kilkadziesiąt tysięcy sztuk – powiedział w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk pytany na konferencji prasowej, kiedy dokładnie do Polski trafią szczepionki firmy Johnson&Johnson odpowiedział, że w najbliższą środę ok. 120 tys. pierwszych sztuk powinno przyjechać do Polski. – Do końca miesiąca łącznie do Polski dotrze 300-kilkadziesiąt tysięcy sztuk tej szczepionki – przekazał minister.

Preparat firmy Johnson&Johnson to czwarta szczepionka, która została zatwierdzona w UE, po preparatach firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Szczepionka jest już podawana w Stanach Zjednoczonych i RPA, ale została zatwierdzona również w Kanadzie.

Odpowiadając na pytanie o możliwe zmiany w harmonogramie rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19, szef KPRM powtórzył, że rząd będzie „elastycznie dostosowywać się do sytuacji”.

Jak mówił, możliwe jest z jednej strony „pewne zwolnienie”, jeśli będzie zbyt wiele osób chętnych do rejestracji, a terminów w kalendarzu centralnym i szczepionek będzie zbyt mało.

Z drugiej strony – zaznaczył Dworczyk – może nastąpić „pewne przyśpieszenie”. – A więc np. uruchomienie jednego dnia (rejestracji) dwóch roczników albo bezpośrednio 24 kwietnia, po osobach które urodziły się w roku 73, przejście 25 czy 26 kwietnia do kolejnych roczników – powiedział szef KPRM. (PAP)

Karol Kostrzewa
Print Friendly, PDF & Email