Czechy: Większość sklepów pozostanie zamknięta. Rząd nakazuje noszenie maseczek FFP2

Czechy: Większość sklepów pozostanie zamknięta. Rząd nakazuje noszenie maseczek FFP2
Fot. Pixabay

Czeski rząd podjął w piątek decyzję o przedłużeniu zamknięcia sklepów, które nie sprzedają artykułów pierwszej potrzeby. Minister zdrowia Jan Blatny zapowiedział, że w miejscach, w których gromadzi się więcej osób, obowiązkowe będzie noszenie maseczek klasy FFP2.

Minister zdrowia zaznaczył, że wcześniejsze zapowiedzi dotyczące otwarcia części sklepów nie mogą być spełnione z powodu obecnej sytuacji epidemicznej. – Zgodziliśmy się, że trzeba zrobić wszystko, by spowolnić rozprzestrzenianie się infekcji, które przyspiesza brytyjski wariant koronawirusa – podkreślił.

W Czechach działają obecnie tylko sklepy sprzedające najpotrzebniejsze towary, w tym sklepy spożywcze, drogerie i apteki; reszta punktów handlowych jest zamknięta.

Blatny zapowiedział, że wyda rozporządzenie nakazujące noszenie w miejscach, w których spotyka się więcej osób – czyli np. w środkach komunikacji publicznej lub w otwartych placówkach handlowych – maseczek typu FFP2, KN95 lub masek wykonanych z nanowłókien. Dopuszczalne ma być także noszenie dwóch, nałożonych na siebie maseczek chirurgicznych. Nie będzie można nosić popularnych maseczek zrobionych z materiałów bawełnianych. Nowe przepisy dotyczące maseczek będą obowiązywały od północy z poniedziałku na wtorek.

Szef resortu zdrowia powiedział, że maseczki FFP2 są dostępne na rynku, a w przypadku znacznego ograniczenia podaży zajmie się wraz z innymi resortami rozwiązaniem tej sytuacji. Od początku lutego w Czechach na dwa miesiące wprowadzono zerową stawkę podatku VAT na niektóre środki ochronne nosa i ust.

W czwartek władze medyczne informowały, że w ciągu doby wykryto 11 553 nowe infekcje koronawirusem, było ich ok. 2,5 tys. więcej niż przed tygodniem. Od kilku dni liczba nowych infekcji przekracza 10 tys. W szpitalach przebywa ponad 6,3 tys. pacjentów z COVID-19, ponad 1,2 tys. z nich leczonych jest na oddziałach intensywnej terapii – najwięcej od początku epidemii. Według resortu zdrowia na oddziałach intensywnej terapii wolnych jest 14 proc. łóżek, a szpitale są na granicy swoich możliwości.

Od początku epidemii w Czechach stwierdzono ponad 1,1 mln zakażeń koronawirusem i 18 913 związanych z nimi zgonów. W piątek informowano ponad 112 tys. przypadków aktywnych infekcji. Dane dotyczące czwartku mówiły o 90 zgonach, ale liczba ta może być jeszcze uaktualniona.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email