Czechy: W Pradze otwarto kolejny punkt szczepień niewymagający wcześniejszej rejestracji

Czechy: W Pradze otwarto kolejny punkt szczepień niewymagający wcześniejszej rejestracji
Fot. Pixabay

W Pradze uruchomiono w poniedziałek trzecie centrum szczepień przeciwko COVID-19, w którym nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Podobne punkty mają powstać we wszystkich większych miastach Czech.

W czeskiej stolicy funkcjonował już jeden punkt w centrum handlowym, w którym można było bez umawiania wizyty przyjąć dwudawkową szczepionkę firm Moderna lub Pfizer/BioNTech. Drugie takie centrum zlokalizowano na głównym dworcu kolejowym w Pradze, podawany jest tam jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson.

Nowy punkt szczepień zlokalizowano również w jednym z centrów handlowych czeskiej stolicy. Przed jego otwarciem na zastrzyk czekało kilkanaście osób. Po godzinie kolejka została rozładowana. Przed tygodniem w już funkcjonującym w innym centrum handlowym punkcie szczepień na przyjęcie preparatu trzeba było czekać trzy godziny. Najmniejsze kolejki do niewymagających rejestracji szczepień były w weekendy.

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech powiedział, że ankiety prowadzone wśród osób zaszczepionych bez rejestracji wskazują, że około 20 proc. z nich zdecydowało się na to przechodząc obok centrów handlowych, robiąc zakupy lub wybierając się w podróż.

Według poniedziałkowych danych Państwowego Instytutu Zdrowia za 70 do 80 proc. zakażeń SARS-CoV-2 w Czechach odpowiada wariant Delta.

W Czechach podano ponad 9,5 mln dawek szczepionek, pełny cykl szczepień przeszło ponad 4,2 mln osób.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email