BioNTech opracował fabrykę szczepionek wykonaną z kontenerów, trafią do Afryki

BioNTech opracował fabrykę szczepionek wykonaną z kontenerów, trafią do Afryki
Fot. Pixabay

W drugiej połowie bieżącego roku firma BioNTech z Moguncji planuje dostarczyć pierwsze specjalne kontenery do Afryki, w których możliwa będzie produkcja przekaźnika RNA (mRNA) – podstawowej technologii dla szczepionek firmy. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na dwanaście miesięcy po dostarczeniu „BioNTainerów”, czyli kontenerów-fabryk do miejsca eksploatacji.

Kontenery opracowane przez BioNTech mają być wykorzystywane do produkcji różnych szczepionek mRNA, takich jak szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Biontech i jej partnera Pfizera, ale także do opracowywanych wciąż szczepionek przeciwko malarii i gruźlicy – pisze portal tygodnika „Spiegel”.

W ubiegłym roku firma ogłosiła, że planuje uruchomić produkcję szczepionek mRNA w Afryce. W tym celu rozważano Rwandę i Senegal. Następnie w październiku BioNTech podpisał porozumienie z rządem Rwandy i Institut Pasteur de Dakar z Senegalu. Afryka nadal importuje 99 procent swoich szczepionek. Około 11,5 procent ludzi na kontynencie jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, jak podaje portal Our World in Data.

Latem ubiegłego roku firma pozyskała swojego pierwszego partnera produkcyjnego w Afryce dla szczepionki COVID-19 – jest nim południowoafrykańska firma Biovac. Biovac przejmie jednak tylko ostatni etap, tj. napełnianie i pakowanie. W „BioNTainer” będzie teraz możliwe również wytwarzanie mRNA na miejscu.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
Print Friendly, PDF & Email