Bezpłatna infolinia onkologiczna

Pod bezpłatnym numerem 800 08 01 64 można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące choroby nowotworowej. Pierwszą tego typu infolinię onkologiczną na Pomorzu obsługują wolontariusze – głównie studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wydziałów lekarskiego i psychologii.

Ich zadaniem jest udzielanie praktycznych informacji o profilaktyce nowotworowej, miejscach wykonywania badań i możliwościach uzyskania pomocy psychologa. Infolinia dla pacjentów działa od 1 lutego w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który na przeszkolenie wolontariuszy i wyposażenie stanowisk przeznaczył 33 tys. złotych, infolinia będzie pełnić rolę źródła wiedzy oraz wsparcia dla pacjentów i ich rodzin. Jest ona jednym z wielu działań prozdrowotnych realizowanych w ramach założeń strategicznych programu ”Zdrowie dla Pomorzan 2005-2013” oraz programów prowadzonych przez samorządy lokalne i placówki lecznicze. Akcję wspierają Amazonki Gdańskie oraz Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku.

Infolinia jest czynna codziennie, 24 godziny na dobę. Pacjent, który zadzwoni pod darmowy numer, dowie się m.in. w jakich placówkach może wykonać i ile czasu będzie musiał czekać na badanie ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, mammografię. Wolontariusze wskażą, które placówki posiadają certyfikowany sprzęt. Opowiedzą też o różnych formach leczenia nowotworów i ich skutkach ubocznych. Dysponują wykazami poradni onkologicznych, przeciwbólowych, medycyny paliatywnej, hospicjów i rehabilitacji. Mają też informacje o pomocy psychoonkologicznej. Nie do przecenienia będzie pomoc praktyczna – porady dotyczące sklepów medycznych, w których chorzy mogą zaopatrzyć się w worki stomijne, peruki lub protezy. Tu również można poznać organizacje pozarządowe pacjentów i formy udzielanego przez nie wsparcia.

Zdaniem osób zaangażowanych w projekt, infolinia pomoże zmniejszyć u pacjentów z podejrzeniem nowotworu lęk przed chorobą i badaniami, w tym skrajnej jego postaci – fobii nowotworowej. Może być też dobrym narzędziem wspierającym efektywne korzystanie z prowadzonych w regionie i całym kraju akcji profilaktycznych.
  PAP – Nauka w Polsce Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7815

Print Friendly, PDF & Email