Australia: Po 19 miesiącach od zamknięcia granic rząd znosi zakaz wyjazdów z kraju

Australia: Po 19 miesiącach od zamknięcia granic rząd znosi zakaz wyjazdów z kraju
Fot. Pixabay

Rząd Australii potwierdził, że od 1 listopada zniesie zakaz, który uniemożliwiał jej obywatelom podróżowanie za granicę bez pozwolenia – poinformowała w środę BBC.

Złagodzone przepisy na razie będą dotyczyć tylko w pełni zaszczepionych Australijczyków; podobne zasady wkrótce obejmą też obcokrajowców – przekazał australijski minister spraw wewnętrznych Karen Andrews. – Przed końcem roku spodziewamy się powitać w pełni zaszczepionych wykwalifikowanych pracowników i zagranicznych studentów – dodał minister.

Premier Scott Morrison zapowiadał ponowne otwarcie granic Australii, mówiąc, że „nadszedł czas, aby zwrócić Australijczykom ich życie”.

Zmiany zostały przyjęte z radością przez Australijczyków, z których wielu spędziło długie miesiące z dala od bliskich. – Uwierzę, że granice zostały ponownie otwarte, kiedy to zobaczę i usłyszę historie o pozostawionych na pastwę losu Australijczykach, którzy bez przeszkód mogą wrócić do domu – powiedziała BBC mieszkająca w Anglii Amy Hayes.

Obecnie Australię, w której odnotowano ponad 160 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 1 653 zgony na COVID-19, można opuszczać tylko z wyjątkowych powodów, takich jak niezbędna praca lub odwiedziny u umierającego krewnego.

Wjazd do Australii jest dozwolony dla jej obywateli i innych osób posiadających pozwolenia, jednak istnieją limity przyjeżdżających. Taka polityka spowodowała, że dziesiątki tysięcy osób utknęły za granicą. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email