Australia: Lockdown w Melbourne przedłużony o co najmniej pięć dni

Australia: Lockdown w Melbourne przedłużony o co najmniej pięć dni
Fot. Pixabay

Australijski stan Victoria, w którym leży drugie pod względem wielkości miasto kraju, Melbourne, przedłuży o co najmniej pięć dni lockdown wprowadzony z powodu epidemii COVID-19 – poinformowały władze stanowe w poniedziałek.

Chociaż liczba infekcji nieznacznie spadła – w poniedziałek odnotowano 13 zakażeń, w niedzielę było ich 16 – władze nie odwołają mającego pierwotnie potrwać do wtorku lockdownu w obawie przed ponownym wzrostem liczby infekcji i koniecznością wprowadzenia następnej blokady – powiedział premier stanu Daniel Andrews.

Co najmniej do końca lipca potrwa także lockdown w stanie Nowa Południowa Walia, w którym położona jest największa australijska metropolia, Sydney. Do pozostawania w domach zmuszona jest więc blisko połowa ludności 25-milionowego kraju. W poniedziałek w Sydney zgłoszono 98 nowych infekcji (z których co najmniej 20 było zakażeniami lokalnymi), a w niedzielę – 105. Lockdown w Nowej Południowej Walii wprowadzono 26 czerwca i od tego czasu był on dwukrotnie przedłużany.

Liczby zakażeń w Australii są relatywnie niskie w porównaniu z innymi krajami, ale kraj od początku pandemii prowadzi politykę „zera przypadków” i dąży do całkowitego wyeliminowania COVID-19 na swoim terenie – komentuje agencja AFP. Dodaje, że w tych wysiłkach może jednak przeszkodzić wolno prowadzona kampania szczepień przeciwko chorobie. Dotychczas w Australii w pełni zaszczepiono 11 proc. populacji kraju. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email