Argentyna: Liczba zmarłych na COVID-19 przekroczyła 80 tys.

Argentyna: Liczba zmarłych na COVID-19 przekroczyła 80 tys.
Fot. Pixabay

W piątek liczba zmarłych na COVID-19 w Argentynie przekroczyła 80 tys. – poinformowały władze sanitarne tego kraju. Zakażenie koronawirusem wykryto u 4 mln osób. W kraju rusza produkcja rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

W ciągu ub. doby wykryto 30 950 nowych przypadków COVID-19 i 539 kolejnych zgonów co zwiększyło łączną liczbę przypadków śmiertelnych do 80 411.

Pandemia w Argentynie wciąż przyspiesza. W końcu ub. roku liczba przypadków śmiertelnych wynosiła – według oficjalnych danych – 43 tys. Od tego czasu prawie się podwoiła.

Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 7 668 osób, co oznacza obłożenie tych oddziałów w skali kraju na poziomie 78,2 proc.

Epicentrum pandemii jest stolica kraju Buenos Aires i jej przedmieścia. Mieszka tam łącznie 15 mln ludzi, przy łącznej liczbie ludności kraju wynoszącej 45 mln.

W pełni zaszczepionych jest obecnie 11 mln osób.

Od początku ub. tygodnia ma ruszyć produkcja w kraju rosyjskiej szczepionki Sputnik V przy współpracy z rosyjskim laboratorium Gamaleia.

Prezydent Alberto Fernandez oświadczył w piątek, po wideokonferencji z jego rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem, że w najbliższą niedzielę z Moskwy sprowadzony zostanie drogą lotniczą aktywny czynnik szczepionki, co pozwoli niezwłocznie uruchomić jej produkcję. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email