Andrusiewicz: W ciągu kilku dni omikron będzie stanowił 100 proc. wszystkich przypadków notowanych w Polsce

Andrusiewicz: W ciągu kilku dni omikron będzie stanowił 100 proc. wszystkich przypadków notowanych w Polsce
Fot. Pixabay

W ciągu kilku dni omikron będzie stanowił 100 proc. wszystkich przypadków notowanych w Polsce – zapowiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– W tej chwili mamy 13,5 ty. wysekwencjonowanych przypadków genomu wirusa właśnie w wersji omikron, co stanowi 91,5 proc. wszystkich przypadków w skali ostatniego miesiąca. W skali ostatnich 7 dni wirus w wersji omikron to już jest 95 proc. wszystkich notowanych sekwencjonowanych wirusów – poinformował Andrusiewicz.

– Podkreślam: w ciągu kilku dni będzie stanowił 100 proc. wszystkich przypadków notowanych w Polsce – powiedział rzecznik MZ.

Wariant omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie w RPA. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 26 listopada zakwalifikowała go do grupy „niepokojących wariantów”. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa była delta.

W Polsce pierwszy przypadek omikronu potwierdzono 16 grudnia u 30-letniej obywatelka Lesotho, która w naszym kraju przebywała na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. Dwa dni wcześniej, 14 grudnia, potwierdzono w Chinach zakażenie tym wariantem u polskiej dziewczynki, która z Warszawy samolotem przyleciała do Państwa Środka. (PAP)

Agata Zbieg
Print Friendly, PDF & Email