Włochy: Będzie zakaz prywatnych uroczystości

Włochy: Będzie zakaz prywatnych uroczystości
Fot. Pixabay

We Włoszech w związku z pandemią zostanie wprowadzony zakaz prywatnych uroczystości, także w domach – zapowiedział w niedzielę minister zdrowia Roberto Speranza. W wywiadzie dla telewizji RAI podkreślił, że prowadzone będą kontrole.

Według zapowiedzi szefa resortu zdrowia taki zakaz zostanie zawarty w przygotowywanym dekrecie rządu, w którym znajdą się nowe przepisy w sprawie walki z drugą fazą zakażeń koronawirusem.

Speranza mówił w popularnym programie w stacji RAI 3, że wirus szerzy się na przykład podczas przyjęć urodzinowych wyprawianych dzieciom i nastolatkom. Zastrzegł zarazem, że zakaz dotyczyć będzie wszelkich takich uroczystości, nie tylko dla najmłodszych i młodzieży.

Zapytany o to, jak można zakaz ten egzekwować w prywatnych domach, wyjaśnił, że siły porządkowe wzmocnią kontrole.

Według ministra są konieczne aspekty życia, jak otwarte szkoły, oraz te, które nie są konieczne. W tym kontekście wymienił imprezy rodzinne i towarzyskie.

Roberto Speranza zwrócił uwagę na to, że do 75 proc. zakażeń dochodzi w rodzinach. Podczas spotkań rodzinnych, mówił, „obniża się czujność i zdejmuje się maseczkę”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email