Rzecznik MZ: Dynamika zachorowań delikatnie wyhamowała

Rzecznik MZ: Dynamika zachorowań delikatnie wyhamowała
Fot. Pixabay

Przez ostatnie dwa dni obserwowaliśmy delikatnie wyhamowanie dynamiki zachorowań, jednak jest zbyt wcześnie, aby mówić, że mamy do czynienia ze stałym trendem spadkowym – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że ostatnie dwa dni pokazują delikatnie wyhamowanie dynamiki zachorowań.

– Przedwczoraj w naszych statystykach mieliśmy wyhamowanie dynamiki do poziomu poniżej 10 proc, wczoraj do poziomu 3 proc., a dzisiaj ta dynamika jest ujemna tydzień do tygodnia. Jest to pierwszy sygnał, że w tendencji epidemicznej może się coś zmieniać – powiedział Andrusiewicz.

Zaznaczył jednocześnie, że jest zbyt wcześnie, aby mówić, że mamy do czynienia ze stałym trendem spadkowym.

Podkreślił, że wszystko zależy od zachowań społecznych. – Nie możemy przyjmować tego jako jaskółkę dobrej nadziei i z dość dużą swobodą podejść do najbliższych dni, bo ta sytuacja może się diametralnie odwrócić – powiedział rzecznik.

Zwrócił uwagę, że nadal trudną sytuacje mamy w woj. śląskim, woj. wielkopolskim i w woj. dolnośląskim. – Tam dzienne przyrosty wynoszą nadal 30 proc. – wskazał.

Dodał, że są regiony, gdzie sytuacja może napawać optymizmem. – W woj. warmińsko-mazurskim mamy kolejny dzień spadków na poziomie 5 proc. Mamy takie województwa, jak podlaskie, podkarpackie czy lubuskie, gdzie dobowe wzrosty są poniżej 10 proc. – powiedział rzecznik MZ. (PAP)

Karolina Kropiwiec
Print Friendly, PDF & Email