Rosja: Po raz pierwszy od tygodni odnotowano poniżej stu zgonów na Covid-19

Rosja: Po raz pierwszy od tygodni odnotowano poniżej stu zgonów na Covid-19

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 95 pacjentów z Covid-19 – podał w poniedziałek sztab rządowy. Oznacza to, że wskaźnik zgonów po raz pierwszy od 25 maja nie przekroczył stu osób w ciągu doby. Od początku pandemii 8 206 osób zmarło w Rosji na Covid-19.

W ciągu minionej doby zarejestrowano w Rosji 7 600 zakażeń koronawirusem, o 128 mniej niż dzień wcześniej. Łączna liczba zakażeń zbliża się do 600 tys. – wynosi 592 280 osób.

W Moskwie wykryto od niedzieli 1 068 nowych infekcji, o sto więcej niż dzień wcześniej. 506 nowych przypadków odnotowano w przyległym obwodzie moskiewskim. Na kolejnym miejscu znalazł się Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny, ważny region naftowo-gazowy na Syberii Zachodniej, gdzie zarejestrowano 295 zakażeń.

Nadal w czołówce regionów, gdzie przybywa zakażeń są: obwód niżnienowogrodzki i Petersburg (odpowiednio: 219 i 217 nowych przypadków). W Petersburgu, drugiej co do wielkości metropolii Rosji, zmarło od niedzieli 29 osób – więcej niż w Moskwie, gdzie odnotowano 20 nowych przypadków śmiertelnych.

Według niezależnej „Nowej Gaziety” w Petersburgu obserwowany jest obecnie szczyt epidemii. Gazeta, powołując się na niezależne analizy ogólnie dostępnych danych, ocenia, że epidemia wyraźnie słabnie tylko w siedmiu spośród ponad 80 regionów Federacji Rosyjskiej. Główna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa oceniała niedawno, że spadku zachorowań nie odnotowano dotąd tylko w około 10 regionach.

Jak wynika z danych ogłoszonych w poniedziałek, zmalała liczba osób wyleczonych w ciągu doby. Ze szpitali lekarze wypisali od niedzieli 4 705 pacjentów. Ogółem od początku epidemii wyzdrowiało 344 416 soób. W zeszłym tygodniu często liczba osób wypisanych ze szpitali w ciągu jednej doby przekraczała dobowy przyrost zachorowań.

Fot. Pixabay